این مطلب ۵۴۴ بار خوانده شده
هوشمند سازی دامداری ها

رصد و کنترل هوشمند دام از راه دور

دامداری یکی از مهم ترین صنایع کشور ما می باشد. که مهم ترین آن ها گاوهای شیرده و گوشتی، پرورش گوسفندها پرواری و بز می باشد.هوشمند سازی دامداری ها با هدف ارتقاء بهره وری و جلوگیری از مریض شدن دام انجام میگیرد.
نسخه مناسب چاپ

هوشمند سازی دامداری

ناپدید شدن و گم شدن گوسفندان در مراتع و کوه­ها همواره یکی از مشکلات جدی دامداران جهت رفاه حیوانات بوده است در کشور نروژ بیش از دو میلیون گوسفند هر ساله در حال چریدن هستند. که حملات هوایی، بیماری های ناشناخته حوادث طبیعی و... هر ساله دامپروران را تهدید میکند. در این گونه چراگاه­ها هر ساله ۱۲۵۰۰۰ گوسفند از بین می­روند.

از اینرو در نروژ جهت کاهش تلفات، سودآوری و بهبود تولیدات دامی حسگرهایی تنظیم شده است که پارامترهای فیزیولوژیکی مثل دما و ضربان قلب دام را کنترل کنند. ثبت زمان اختلالات واقعی فیزیولوژیکی در دام، امکان درمان فوری و به موقع  را به کشاورز و دامدار می­دهد.

استفاده از نوآوری های فنی میتواند یک ابزار مهم برای کاهش تلفات گوسفندان و بهبود رفاه حیوانات در دامنه کوهستان ها و مراتع باشد. حسگرهایی که درجه دمای بدن و ضربان قلب را کنترل می­کنند، می­توانند ویژگیهای بیماری و رفتار را  مانند حمله شکارچیان به دام یا سایر عوامل بیماری زا را شناسایی کنند.https://orgprints.org/31320/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.