این مطلب ۴۱۴ بار خوانده شده
کنگره ملی بزرگداشت آیت الله تألهی ۲۸آذر ماه در همدان برگزار می شود.

آیت الله محمدهادی تالهی همدانی یکی از علما و عرفای به نام همدان است که سال ۱۲۷۹ در خانواده‌ای مذهبی در منطقه تاریخی جولان این شهر به دنیا آمد.

نسخه مناسب چاپ

  آیت الله محمدهادی تالهی همدانی یکی از علما و عرفای به نام همدان است که سال ۱۲۷۹ در خانواده‌ای مذهبی در منطقه تاریخی جولان این شهر به دنیا آمد.

پدرش آیت‌الله شیخ مرتضی تألهی از سالکان پر آوازه بود و به لطف این انتساب، شیخ محمد هادی از همان ابتدای نوجوانی توانست در محضر بزرگانی، چون آیت‌الله میرزا علی آقا خلخالی، شیخ محمد بهاری، حاج سید علی عرب و آیت‌الله حیدر کسب فیض کند.

بعد‌ها مدرسه زنگنه همدان مرکز تحقیق و تدریس شیخ محمدهادی شد و آثار گران‌بهایی از جمله حواشی بر قواعد انصاری، حواشی به متاجر شیخ، شرحی بر مجموعه حاج ملاهادی سبزواری، رساله‌ای در معرفت نفس، رساله‌ای در برکات و مشتبهات قرآن مجید، رساله‌ای درباره حضرت مهدی (عج)، رساله‌ای در تعقیبات نماز، رساله‌ای در فضیلت روز جمعه و رساله‌ای در رد صوفیه را تألیف کرد.

آیت الله تالهی از فعالان انقلابی همدان و یار و همراه آیت الله مدنی بود و در هدایت مردم همدان به سمت ارزش‌های انقلاب نقش تاثیرگذاری داشت.

رئیس حوزه علمیه ونماینده مردم همدان در مجلس خبرگان رهبری حجت الاسلام والمسلمین موسوی اصفهانی هدف از برگزاری این کنگره‌ها را آشنایی نسل جوان با اسوه‌های کشورمان دانست و اظهار کرد: در تلاش هستیم با برگزاری چنین برنامه‌هایی ، جوانان خود را با صفات اخلاقی، انقلابی و جهاد فی سبیل‌الله تطبیق دهند.

وی این کنگره را در تربیت اخلاقی و اجتماعی جامعه موثراعلام کرد و افزود: زمانی می‌توانیم بگوییم موفق عمل کرده‌ایم که هدف اصلی این کنگره که معرفی ابعاد معنوی شخصیت برای مردم به ویژه جوانان است، فراموش نشود.

موسوی اصفهانی با تأکید بر اینکه در تلاش هستیم جوانان با بزرگان آشنا و با بهره‌گیری از فضائل آنان زندگی خود را در مسیر درست قرار دهند، تصریح کرد: برای معرفی اسوه‌های این نظام برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی برنامه‌های خوبی مانند این کنگره برگزار شود.

وی با بیان اینکه داشتن اسوه و الگوهای الهی در زندگی ما بسیار نقش مهمی دارد، خاطرنشان کرد: انبیا و اولیای الهی در دو بُعد مردم را هدایت می‌کردند که یکی از آنها پیام رسانی الهی، قرآن کریم و روایات در زمان هر پیامبری بود و بخش مهمی از هدایت بشر نیز مربوط به داشتن الگوها، اسوه‌ها و مکتب مجسم آن رسول بوده است.

نماینده مردم همدان در مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: مردم نیاز به یک اسوه و الگو برای اقتدا کردن به یک شخص جامع و کامل دارند، آیت‌الله تالهی، آیت‌الله نجفی، آیت‌الله آخوند، امام راحل و شهید مطهری‌ها جز این اسوه‌ها هستند.

راه مقابله با هجمه‌های فرهنگی دشمن معرفی شخصیت‌های دینی و انقلابی است

 

 

 

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.