این مطلب ۴۰۰ بار خوانده شده

طرح حمایت از خودکفایی دانه های روغنی بسیج مهندسین کشاورزی آغاز شد

در راستای اجرای طرح حمایت از خودکفایی دانه های روغنی نخستین دوره ملی آموزشی کوتاه مدت کلزا ویژه ۵۰۰ مربی فعال درطرح بسیج همگام با کشاورز در سازمان بسیج مهندسین کشاورزی برگزار شد.
نسخه مناسب چاپ

عبدالله جعفری "مسئول دوره ملی آموزشی کوتاه مدت کلزا ویژه ۵۰۰ مربی فعال درطرح بسیج همگام با کشاورز در سازمان بسیج مهندسین کشاورزی" با اشاره به اهمیت توسعه کشت دانه های روغنی بر اساس برنامه ششم توسعه بیان داشت: خودکفایی در محصولات استراتژیک مانند گندم و برنج و روغن ازمهم ترین مطالبات مقام معظم رهبری در سیاست گذاری بخش کشاورزی است؛ همانطور که می دانید اقتدار و استقلال سیاسی و اقتصادی کشور وابسته به امنیت غذایی است وخودکفایی غذایی مانند یک سپر امنیتی در مناسبات بین المللی ایفای نقش می کند.

وی ادامه داد: بر اساس برنامه ششم توسعه دولت مکلف شده است میزان فعلی سطح زیر کشت دانه های روغنی را به میزان ۷۰درصد توسعه دهد و رسیدن به این مهم نیاز به عزم جدی و مشارکت کلیه دستگاه های مرتبط دارد؛بسیج مهندسین کشاورزی نیز به عنوان یک مجموعه تخصصی با داشتن۴۰۰۰ کارشناس در سطح کشور از پتانسیل تخصصی خود برای کمک به وزرات جهاد کشاورزی در جهت افزایش کارآمدی بهره گرفته و همگام با این دستگاه اجرایی طرح حمایت از خودکفایی دانه های روغنی را در دستور کار دارد.

مجری طرح حمایت از خودکفایی دانه های روغنی سازمان بسیج مهندسین کشاورزی افزود: ورود بسیج در موضوع خودکفایی دانه های روغنی از سوی وزرات جهاد کشاورزی مورد استقبال قرارگرفته است و با مشارکت دستگاه های مرتبط علاوه بر تامین محتوی تخصصی دوره آموزشی مربیان کلزا، در پایان دوره به آنان گواهی معتبر اعطا می شود.

جعفری برگزاری این دوره آموزشی را از حیث محتوی تخصصی بی نظیر توصیف کرد و در توضیح آن بیان داشت: در این دوره مربیان علاوه بر آنکه مباحث کاربردی تسهیلگری در زراعت کلزا را آموزش می بینند با اصول مساحی و GIS و چگونگی کار با سامانه های محدودیت یابی آشنا می شوند.

 وی در پایان ابراز امیدواری کرد با مهارت افزایی این مربیان در زمینه چگونگی بارگذاری اطلاعات مربوط به روستاهای تحت پوشش طرح خودکفایی کلزا را در سامانه های تحت وب، دسترسی آنلاین به میزان پیشرفت پروژه خودکفایی در دانه های روغنی در سطح کشور فراهم خواهد شد.

 بنابراین گزارش این دوره آموزشی با حضور برترین اساتید دانشگاه،اعضای هیأت علمی موسسه های تحقیقاتی وزرات جهاد کشاورزی و ۵۰۰ کارشناس فعال در طرح بسیج همگام با کشاورز از روز یکشنبه ۵ شهریور سال جاری  آغاز به کار کرد و به مدت ۲ هفته ادامه خواهد یافت.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.