این مطلب ۸۷۳ بار خوانده شده

با حمایت سازمان بسیج علمی استان اصفهان؛

جشنواره ملی یک ایده یک دنیا توسط گروهی از مخترعین و نخبگان برگزار می شود
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، جشنواره ملی ایده و اختراع با عنوان یک ایده یک دنیا توسط گروهی از مخترعین و نخبگان و با حمایت سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اصفهان، در تاریخ ۱۸ بهمن ماه در پردیس مرکزی دانشگاه تهران برگزار می شود.

مهرداد سلیمانی مسئول برگزاری این جشنواره ملی، در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، اظهار داشت: این جشنواره در بخش های دانش آموزی – دانشجویی و آزاد توسط گروه محققان و نخبگان فعال در موسسه ایده های نوین آیدین، مرکز علمی، پژوهشی و فناوری آرچی، باشگاه پژوهشی ایراناد و با حمایت سازمان بسیج علمی استان اصفهان برگزار می شود.

سلیمانی با اشاره به این که در سالهای اخیر برای پیشبرد اهداف علمی فناورانه کشور تلاشهایی انجام گرفته، و مبنای آن وجود دستاورد و داشتن ثبت اختراع می باشد، اظهار داشت: جشنواره هایی هم در سطح بین المللی برگزار می شود و تمرکز آن بر ایده های ناب قرار دارد.

وی گفت: برگزار کننده گان این جشنواره دو گروه از نخبگان هستند که از حدود ۱۳ سال قبل در جشنواره های داخلی و خارجی شرکت داشته و توانسته اند اساس نامه ای را برای شروع یک رویداد مهم ملی تنظیم کنند.

سلیمانی با اشاره به این که داشتن ایده های بسیار ناب از ویژگیهای نخبگان ایرانی است، افزود: ویژگی یک رویداد مهم نیز با داوری درست و پیدا کردن ایده های درست محقق می شود.

مسئول برگزاری این جشنواره ملی، گفت: رویکرد این جشنواره تجاری سازی وارج نهادن به فعالیت های علمی کشور و همچنین ترویج و توسعه فن آفرینی می باشد.

جشنواره ملی یک ایده یک دنیا طبق متد جهانی برگزار می شود

مسئول برگزاری این جشنواره ملی، ادامه داد: برای شرکت در این جشنواره برخلاف اکثر جشنواره های ملی سند ثبت اختراع لازم نیست و شرایطی فراهم شده که نخبگان و هم افراد دارای ایده طبق متد جهانی و تنها با یک ایده می توانند در این جشنواره شرکت کنند.

سیستم دقیق و شفاف داوری

وی خاطرنشان کرد: این جشنواره از سیستم دقیق و شفاف داوری برخوردار است ونتیجه داوری و امتیازات برای شرکت کنندگان در هر مرحله از طریق پنل حرفه ای ثبت نام گزارش می شود.

حفظ مالکیت معنوی ایده

سلیمانی تاکید کرد: حفظ مالکیت معنوی ایده یکی از نگرانی های اصلی نخبگان بوده، اما این جشنواره بواسطه داشتن پنل حرفه ای این مشکل را مرتفع نموده و مالکیت معنوی ایده از ابتدای مرحله ثبت نام برای شرکت کننده محفوظ می ماند و علاوه بر این داوران ملزم به مشخص کردن نقص طرح های ارائه شده و راهنمایی شرکت کننده برای تکمیل ایده هاهستند.

برخورداری ازبانک اطلاعاتی سازمان های مرتبط با ایده

مسئول برگزاری این جشنواره، افزود: همچنین ارتباط صاحبان ایده با مراکز درخواست دهنده اعلام نیاز از طریق بانک اطلاعاتی سازمانهای مرتبط با ایده از جمله اهداف این جشنواره خواهد بود.

تفکیک کارگروه ایده های علمی و تجاری

وی تصریح کرد: بیش از ۲۰ داور در تخصص های مختلف متشکل از اساتید دانشگاهی،کارآفرینان، صنعتگران بین المللی، تاجران و مخترعین پیش کسوت برای تکمیل، هدایت و امتیاز دهی به ایده ها در جشنواره حضور دارند.

سلیمانی با بیان این که شرکت کنندگان در این جشنواره می توانند طرح های خود را از طریق سایت جشنواره به نشانی www.‎1idea1world.irبه صورت آنلاین ثبت نام کنند، افزود:کمیته داوری در ۲ کارگروه ایده های علمی و تجاری توسط متخصصین ملی و بین المللی به بررسی اولیه طرح ها خواهند پرداخت.

وی گفت: پس از آن شرکت کنندگانی که در مرحله اول امتیاز لازم را کسب کردند به مرحله دوم جهت داوری نهایی و دفاع حضوری ازطرح های خود دعوت و در نهایت طرح هایی برگزیده خواهند شد.

تسهیلات سازمان بسیج علمی

مسئول برگزاری این جشنواره یادآور شد: ایده های برگزیده در این دوره از رقابت ها از تسهیلات سازمان بسیج علمی شامل کمکهای بلاعوض و کسر خدمت سربازی و دیگر کمکهای معنوی برخوردار خواهند شد.

برپایی مسابقه و اهدای دیپلم­های مسابقات جهانی

سلیمانی اظهار داشت: یکی از مهمترین اهداف برگزاری این جشنواره برپایی مسابقه طبق بهترین استاندارد ها و اهدای دیپلم­های مسابقات جهانی در داخل کشورتوسط نمایندگان بین المللی است و طرح های برگزیده این جشنواره لوح و تندیس بین المللی را از طرف نمایندگی سازمان مالکیت معنوی اختراعات جهانWIIPA  ، و همچنین تسهیلاتی دیگرکه در سایت به آن اشاره شده است، دریافت خواهند کرد.

وی در پایان و در پاسخ به سوال که چرا جشنواره در تهران برگزار می شود، گفت : با توجه به مقیاس جشنواره و حضور نمایندگان فدراسیون بین المللی اختراعات در چهارچوب مقایسه برای اولین دوره محل برگزاری جشنواره در تهران انتخاب بهتری بود اما به طور قطع سال اینده این جشنواره در اصفهان برگزار خواهد شد.

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.