این مطلب ۴۷۷۴ بار خوانده شده

بهترین فرمت‌های رایج چیست؟

در این راهنما تفاوت فرمت‌های رایج تصویر، سند و صدا بررسی شده و ببینیم png یا jpeg ، فرمت docs یا pdf و همچنین mp3 یا flac هرکدام برای چه موقعیتی مناسب‌تر هستند.
نسخه مناسب چاپ

هنگامی که یک فایل را در سیستم خود ذخیره می‌کنید آیا به چند حرف آخر اسم آن که معرفی کننده فرمت هر فایل است توجه می‌کنید؟ آیا فقط یک فرمت برای ذخیره هر نوع فایل وجود دارد؟ خیر! پس باید در هنگام استفاده از آن‌ها کمی گیج شده باشید و از خود بپرسید که کدام فرمت برای شما مناسب‌تر است؟

در ادامه دو نوع فرمت رایج را برای تصاویر، اسناد و فایل‌های صوتی مقایسه شده است و برتری‌های هریک نسبت به دیگری و موقعیت و کاربری مناسب آن‌ها بیان شده است.
فرمت فایل‌های خود را بشناسید

امروز اکثر فایل‌ها خارج از سه دسته‌بندی اصلی صدا، تصویر و متن نیستند و این قاعده حتی در وب نیز خودنمایی می‌کند. اگر شما یک تولیدکننده محتوا هستید و یا برای فایل‌های خود حساسیت زیادی قائل هستید، بهتر بدانید که هر فرمت در کجا استفاده می‌شود و کدام فرمت برای کاربری شما مناسب‌تر است.
تصاویر: JPG یا PNG

بیشتر افراد از هر دو این فرمت‌ها استفاده می‌کنند و در استفاده از آن‌ها تفاوتی قائل نم‌یشوند. ممکن است ما به حجم فایل‌های خود اهمیت ندهیم ولی یک مدیرسیستم خبره خوب می‌داند که حجم کم عکس چه تأثیری بر بار وارده بر سرور و همچنین پردازش‌های آن خواهد گذاشت و سرعت بارگذاری یک صفحه را به صورت چشمگیری افزایش خواهد داد.

از مشهودترین اختلافات بین JPG و PNG سایز فایل است، اما برای اینکه تفاوت‌های بیشتری را درک کنیم باید در تصویر عمیق‌تر شویم.

jpeg-forest

در بالا تصویری از جنگل را می‌بینیم که با فرمت JPG ذخیره شده و این عکس کیفیت مطلوبی داشته و در آن از رنگ‌های زیادی استفاده شده است. فرمت JPG همیشه یک فرمت محبوب برای ذخیره عکس‌ها توسط عکاسان و انتشار آن‌ها به صورت آنلاین بوده است. این انتخاب به دلیل آن است که کار فشرده‌شدن عکس‌ها در این فرمت بسیار دقیق انجام گرفته و در عین حال از جزئیات تصویر کاسته نمی‌شود، بنابراین تصاویری زیبا مانند تصویر بالا با کم شدن مقدار بسیار کمی از کیفیت آن‌ها هنوز هم شفاف و درخشان بوده و جزئیات را کاملاً نمایش می‌دهند.

jpeg-file

با این حال به خاطر الگوریتم فشرده‌سایز مخصوص JPG این فرمت در نمایش کنتراست لبه‌های اجسام کمی مشکل دارد، این مشکل بیشتر در متون، نشانه‌ها و مواردی شبیه به آن مشاهده می‌شود. اگر یک عکس با کیفیت بسیار بالا را زوم کنید نیز می‌بینید که لبه‌ها دارای خطوط تیره مستقیمی هستند که همانند سایه خودنمایی می‌کند.

پس از اینکه فایل را چندین بار ذخیره کردید می‌بینید که مشکل کنتراست در لبه‌ها بیشتر شده و حتی بدون زوم کردن هم قابل مشاهده است.

Forest-Multiple-Saves

این مورد در عکس بالا نیز قابل مشاهده است، همچنین می‌توانید اعوجاج بسیار زیادی را در قسمت‌هایی که دارای کنتراست بالاتر هستند حس کنید.
تفاوت‌های PNG

حال نگاهی به فرمت PNG می‌اندازیم و تفاوت‌های آن را با JPG مقایسه کنیم. در زیر یک عکس از پارک باکیفیت و فرمت PNG وجود دارد که کنتراست بالایی داشته و در آن از رنگ‌های مشکی و سفید استفاده شده است. چنین عکس تحت ضریبی بعد از تغییر به فرمت jpeg فشرده می‌شود که این فشرده‌گی در حالت عادی اثری بر عکس نمی‌گذارد ولی اگر در عکس زوم کنید متوجه کاهش کیفیت خواهید شد. با زوم کردن در عکس PNG میتوانید ببینید که هیچ سایه‌ای در لبه‌های اجسام مشاهده نمی‌شود و در قسمت‌های دارای کنتراست بیشتر موج اضافی وجود ندارد.

png-file

فرمت PNG برای شبکه بهینه شده‌است و در حقیقت برای جایگزینی با فرمت Gif ساخته شده است. الگوریتم ذخیر‌ه‌سازی PNG بدون از بین بردن جزئیات عمل می‌کند و زمانی که شما عکس را چندین بار ذخیره کنید از کیفیت آن نسبت به عکس اصلی کاسته نمی‌شود.

Bench-PNG-Comparison

از دیگر مزایای بسیار مهم تصاویر PNG قابلیت transparency یا شفافیت در یک تصویر است که این قابلیت به شما اجازه می‌دهد یک تصویر یا لوگو را با زمینه بدون رنگ و شفاف در اندازه دلخواه ذخیره کنید بدون اینکه دور آیکون شما خطی تیره و زشت کشیده شود. در زیر یک تصویر را در قالب JPG و PNG مقایسه می‌کنیم که تصویر JPG دارای پشت زمینه‌ای سفید است.

JPEG-vs-PNG-Transparency

حال می‌توانید تصمیم بگیرید که هر فرمت را در کجا استفاده کنید. اگر میخواهید تصاویر با کیفیتی داشته باشید آن‌ها را فقط یکبار و در فرمت JPG ذخیره کنید و از ذخیره کردن چندباره عکس جلوگیری کنید تا تصویر شما کیفیت اصلی خود را از دست ندهد. از طرفی دیگر اگر آیکون مخصوصی ساخته‌اید و یا تصویری با رنگ‌های دارای تضاد زیاد دارید، همانند تصاویر دارای متن، پس بهتر است که از فرمت PNG استفاده کنید و به خاطر داشته باشید که حجم فایل‌های PNG معمولاً از JPG بیشتر است.
اسناد: DOCX یا PDF

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.