اخبار کشاورزی

این مطلب ۶۶۸ بار خوانده شده
نشست خبری طرح بسیج همگام با کشاورز

خودکفائی برنج در ۴ سال آینده/ ارائه طرح مدیریت هوشمند سازی کشاورزی به دولت توسط بسیج

در سالروز تاسیس بسیج مستضعفین نشست خبری با حضوردکتر محمدرضا جهانسوز رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی کشور و دکتر خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی(تات) برگزار شد.
نسخه مناسب چاپ

محمدرضا جهانسوز با تبریک فرارسیدن سالروز تاسیس بسیج مستضعفین و تقدیر از همکاری صمیمانه  سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ضمن اشاره به  هم افزایی اثربخش بین دو سازمان ، به تشریح  طرح عملیاتی "بسیج همگام با کشاورز" که با هدف علمی سازی کشاورزی کشور از سال ۱۳۹۲ آغاز شده پرداخت. وی اظهار داشت طرح بسیج همگام با کشاورز در ۳۱ استان کشور  و ۸۰۰۰ روستا با تمرکز بر رفع شکاف عملکردی بین کشاورزان نمونه با سایر کشاورزان که در برخی از محصولات به بیش از ۲۰ برابر می رسد در حال اجراست. دراین طرح بیش از ۳۰۰۰ فارغ التحصیل کشاورزی بسیجی به عنوان مربی فعالیت دارند که قبل از حضور در روستا و راهنمایی کشاورزان، دوره های آموزشی تخصصی و تسهیل گری را طی نموده اند.

 وی در ادامه بیان داشت در حوزه پشتیبانی علمی و تخصصی از مربیان نیز پژوهشکده خودکفائی و امنیت غذایی سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی در حال تهیه و تدوین ۵۰ عنوان کتاب کاربردی در محصولات راهبردی و مزیت دار می باشد که از این تعداد تاکنون ۱۱ عنوان کتاب به چاپ رسیده و در این مراسم نیز ۵ عنوان کتاب جدید و دو دستنامه منحصر به فرد در محصولات راهبردی گندم و دانه روغنی کلزا رونمایی شد. مهمترین ویژگی این کتب استفاده از تجارب ارزشمند کشاورزان نمونه به عنوان فرماندهان بهره وری و کارشناسان خبره کشاورزی کشور می باشد.

افزایش بهره وری در بیش از ۲۰ هزار مزرعه تحت پوشش طرح

جهانسوز در خصوص اثربخشی طرح بسیج همگام با کشاورز اظهار داشت با اجرای این طرح در سال گذشته از بیش از ۱۱ هزار مزرعه تحت پوشش مهندسین بسیجی  گزارش افزایش عملکرد محصول به ثبت رسید و در سال جاری نیز با وجود وضعیت خشکسالی و کاهش نزولات جوی روند افزایش عملکرد محصول ادامه یافت و در حال حاضر در بیش از ۲۲ هزار مزرعه گزارش افزایش عملکرد محصول به ثبت رسیده است. که با کار ویژه ای که در ۶۰۰۰ هزار مزرعه  برنج در استان گیلان انجام شد بین ۸ تا ۳۰ درصد افزایش عملکرد محصول در هکتار گزارش گردیدکه امیدواریم با ادامه روند اجرای طرح در استان گیلان و همچنین در استان های مازندران و گلستان در ۴ سال آینده به خودکفائی در این محصول راهبردی دست یابیم.

در بحث انتقال دانش و اطلاعات به "ترویج تکثرگرا" معتقدیم

دکتر خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی با تبریک فرارسیدن هفته وحدت و هفته بسیج به کلیه بسیجیان کشور خصوصا دست اندرکاران بخش کشاورزی، با توضیح اینکه برای تولید منابع و محتوا برای بهره برداران حوزه های مختلف کشاورزی کمبودی وجود ندارد اظهار داشت: یکی از روشهای انتقال دانش به کشاورزان تدوین دستنامه های تخصصی است که هم اکنون در سازمان بسیج مهندسین کشاورزی با علاقمندی بسیار زیاد و روحیه جهادی بر روی تهیه آنها کار می شود که امروز دو عنوان دستنامه در زمینه گندم و کلزارونمایی می شود که این منابع می تواند  در ایجاد تغییر در فرهنگ و رفتار کشاورزان در ارتباط با چگونگی بهره برداری از منابع سودمند واقع شود؛ سازمان تحقیقات آموزش وترویج کشاورزی نیز سالیانه ۱۰۰ دستنامه موضوعی- محصولی را برای بهره برداری کشاورزان تدوین و به دست آن ها می رساند. رئیس سازمان بیان داشت:  امیدواریم با همکاری  سازمان بسیج مهندسین بتوانیم درخصوص کاربرد فضای مجازی،  نرم افزار ها و اپلیکیشن های کشاورزی کارهای بیشتری را انجام دهیم، سازمان  تحقیقات هم اکنون برنامه تکمیل تعداد ۱۰۰ اپلیکیشن در حوزه های کشاورزی را  در دست تهیه دارد تا از این طریق محتوای اطلاعات کاربردی بیشتری را برای کشاورزان به ارمغان آورد. دکتر خاوازی با توضیح اینکه ما در بحث انتقال دانش و اطلاعات به "ترویج تکثرگرا" معتقد هستیم و در این زمینه و از همکاری بین عوامل دولتی و غیر دولتی استقبال می نماییم  بیان داشت از تعداد ۲۱۰۰ عضو هیات علمی سازمان تعداد ۱۰۰ متخصص برای انتقال اطلاعات به کشاورزان پیشرو انتخاب شده اند همچنین انتقال دانش به بهره¬برداران از طریق ۱۳۰۰ مرکز خدمات جهاد کشاورزی و ۱۰ هزار نفر مروجان مسوول پهنه مستقر در مراکز ادامه می یابد و با حضور خود در عرصه های تولیدی به رفع مشکلات کشاورزان کمک می نمایند.

ارائه سه طرح عملیاتی کشاورزی به دولت

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی ضمن تقدیر از همکاری سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به توافق نامه همکاری که در شهریورماه سال جاری به امضای طرفین رسید اعلام کرد در راستای این توافقنامه خدماتی از قبیل ایجاد کانون های یادگیری در ۷۰۰۰ روستا، آموزش و توانمندسازی ۳۵۰۰ نفر از مهندسین کشاورزی به عنوان مربیان طرح بسیج همگام با کشاور،ایجاد شبکه مشاوره ای آنلاین ، تولید محتوای آموزشی کاربردی، تجهیز ۷۰۰۰ پایگاه مقاومت روستایی به کتابخانه های تخصصی کشاورزی و... به کشاورزان محترم ارائه خواهد شد.

 وی با توضیح  اینکه با اجرای این طرح در ۴ سال آینده ۴۰ هزار روستای کشور تحت پوشش ۱۵ هزار فارغ التحصیل کشاورزی بسیجی قرار خواهند گرفت بیان داشت سازمان بسیج مهندسین کشاورزی در راستای کمک به دولت سه طرح " مدیریت هوشمند سازی کشاورزی کشور"، "طرح کاداستر اراضی کشاورزی کشور" و طرح "افزایش بهره وری اراضی کشاورزی " را به دولت پیشنهاد داده است.

در ادامه برنامه مراسم رونمایی از پنج عنوان کتاب تخصصی کشاورزی با عناوین : راهنمای کاشت و داشت و برداشت سیب زمینی، راهنمای پرورش بوقلمون، راهنمای پرورش شتر، راهنمای پرورش شتر مرغ و رونمایی از دو کتابچه عملیاتی در محصولات راهبردی گندم و کلزا برگزار شد و پس از آن با اهداء لوح تقدیر از سه تن از متخصصان کشاورزی، حسین آقاجانی نویسنده کتاب راهنمای کاشت کلزا،  محسن خدادادی نویسنده کتاب راهنمای کاشت پیاز و موسوی نویسنده کتاب پرورش شتر مرغ، تجلیل شد. 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.