این مطلب ۴۳۹ بار خوانده شده

طرح ملی اعتلای بسیج همگام با کشاورز به امضا رسید

موافقت نامه همکاری "طرح ملی اعتلای بسیج همگام با کشاورز" با حضور کاظم خاوازی معاون وزیر و سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی و محمدرضا جهانسوز رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و جمعی از معاونان و مدیران این دوسازمان به امضا رسید.
نسخه مناسب چاپ

موافقت نامه همکاری "طرح ملی اعتلای بسیج همگام با کشاورز"   با حضور  کاظم خاوازی معاون وزیر و سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی  و محمدرضا جهانسوز رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و جمعی از معاونان و مدیران این دوسازمان به امضا رسید.
محمدرضا جهانسوز رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی، سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی را خانه علم کشاورزی نام برد و افزود: سازمان تات در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی جایگاه خاصی در بخش کشاورزی دارد که قطعا می توان  با به کارگیری نتایج تلاش های محققان در عرصه تولید ،شاهد افزایش عملکرد در بسیاری از محصولات کشاورزی بود به گونه ای که هیچ کمبودی در این زمینه احساس نشود. 

وی با اشاره به وظیفه سازمان تات در شناسایی و معرفی نمونه های ملی بخش کشاورزی در جشنواره های سالانه وزارت جهادکشاورزی اظهار داشت: واقعیت این است که میزان عملکرد تولیدات کشاورزی در مزارع و باغ های کشاورزان نمونه ، فاصله معنی داری با متوسط میزان عملکرد محصولات مشابه در سطح کشور دارد که این اختلاف بیانگر آن است که  این افراد که پرچمداران بخش کشاورزی هستند در حقیقت توانسته اند تعریفی جدید از  پتانسیل تولید ارائه دهند.

 جهانسوز با تاکید بر ضرورت کاهش فاصله عملکردی بین کشاورز نمونه و کشاورزان عادی یادآور شد: فاصله عملکردی در یک نگاه ساده شاید به منزله تهدید برداشت شود ولی در نگاه علمی این یک فرصت تلقی می شود که ضرورت دارد برای آن برنامه ریزی شود .

 وی همکاری بین بسیج و سازمان تات را برای اعتلای کشاورزی کشور یک فرصت ویژه توصیف کرد و عنوان داشت : طرح بسیج همگام با کشاورز که تفاهم نامه اولیه آن در سال ۹۲ به عنوان یک طرح مشترک بین سازمان تات و سازمان بسیج مهندسین کشاورزی بسته شد، اکنون پس از گذشت حدود ۴ سال در ۱۲۰۰۰ نقطه  در سطح  کشور  افزایش عملکرد در محصولات استراتژیک کشاورزی را به دنبال داشته است.

 جهانسوز اجرای برنامه های آموزشی - ترویجی را پایه اجرای طرح بسیج همگام با کشاورز دانست و بیان داشت: با همکاری مطلوب سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی در اجرای طرح بسیج همگام با کشاورز و موفقیت در افزایش عملکرد محصولات کشاورزی به میزان ۱۰ درصد از سویی  و اهمیت توجه به امنیت غذایی در ذیل موضوع امنیت ملی از سوی دیگر،  سبب شده است، این طرح از سوی فرمانده کل سپاه پاسداران به عنوان یکی از ۸ طرح ویژه و با عنوان طرح اعتلای بسیج همگام با کشاورز برای اجرا به کلیه فرماندهان سپاه های استانی ابلاغ شود. 

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی با اشاره به همکاری تنگاتنگ سازمان تات در اجرای طرح بسیج همگام با کشاورز به عنوان یک طرح  ملی و شاخص در سطح کشور بیان داشت: طرح بسیج همگام با کشاورز که پیش از این با کمک محققان سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی در ۸ هزار روستا به اجرا در آمده است اکنون برای اجرای "طرح ملی اعتلای بسیج همگام با کشاورز"  در ۴۰ هزار روستا در سطح کشور هدف گذاری شده است و همکاری مطلوب محققان این سازمان در این زمینه  سبب شده است امروز شاهد افزایش سطح همکاری از تفاهم نامه به امضای موافقت نامه باشیم.
وی همکاری محققان موسسه تحقیقات برنج کشور را در دستیابی به موفقیت دراجرای طرح بسیج همگام با کشاورز  را شایسته تقدیر دانست و  بیان داشت: در سال جاری با اجرای دقیق برنامه های ترویجی و آموزشی در کنار راهنمایی های محققان موسسه تحقیقات برنج کشور ، اجرای این طرح در استان گیلان با تائید سازمان جهادکشاورزی استان در ۶۰۰۰ نقطه افزایش عملکرد داشته است که ثبت این رکورد از سوی فرمانده کل سپاه پاسداران و  استاندار گیلان مورد تقدیر قرار گرفت.
جهانسوز اجرای این طرح را به لحاظ غنای علمی و نقش آفرینی بخش خصوصی و نهادهای علمی بی نظیرتوصیف کرد و افزود: در نظر داریم با هماهنگی های صورت گرفته بین سازمان بسیج و ریاست جمهوری، طرح اعتلای بسیج همگام با کشاورز  را در این برهه زمانی حساس در پاسداشت موفقیت های بخش کشاورزی، به عنوان نمونه ای از همکاری موفق بین بسیج و دولت به اجرا دربیاوریم.

وی با ابراز امیدواری از استمرار همکاری دوسازمان در توسعه  و ترویج دانش در مزرعه بیان داشت: انسجام و هدایت محققان و دانشمندان بخش کشاورزی در کنار حضور بسیجی و مجاهدانه کشاورزان در عرصه تولید نویدبخش دستیابی به خودکفایی کامل در محصولات راهبردی از جمله برنج در آینده نزدیک خواهد بود.  
 خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان  با ابراز خرسندی از انعقاد موافقت نامه همکاری بین سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی و سازمان بسیج "به کارگیری تمامی ظرفیت ها را در خدمت ترویج کشاورزی" ، را از اهداف سازمان تات برشمرد و بیان داشت: افزایش دانش در هکتار در کنار افزایش سرمایه گذاری از مهم ترین موضوعاتی است که می تواند فاصله عملکردی بین کشاورزان پیشرو و سایر کشاورزان را پر کند و راه اندازی شبکه مدیریت دانش در بخش کشاورزی طبق ماده ۲۲ قانون بهره وری در بخش کشاورزی بر عهده سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی است. 
وی با اشاره به نقش مروجان در تغییر رفتار حرفه ای و سطح دانش کشاورزان ، بسیج را دارای ظرفیت بسیار عظیمی برای تحقق این هدف برشمرد  و بیان داشت: پیوند بین شبکه عظیم کارشناسان طرح  بسیج همگام با کشاورز  و  شبکه  نظام نوین ترویج  با دارابودن ۱۰۰۰ محقق معین، ۱۰۰ پژوهشگر مروج ارشد و ۱۰ هزار مروج کشاورزی، زمینه ساز تحول بزرگی در بخش کشاورزی خواهد بود. 
رئیس سازمان با اشاره به عزم راسخ این سازمان در اجرای تعهدات ذکر شده در موافقت نامه  "طرح ملی اعتلای بسیج همگام با کشاورز"  ابراز امیدواری کرد همکاری سازمان تات در اجرای این موافقت نامه گامی در جهت  مشارکت در نیل به استقلال و خوداتکایی کشور باشد. 
بنابراین گزارش،موافقت نامه  "طرح ملی اعتلای بسیج همگام با کشاورز " با هدف گسترش ، توسعه و انتقال یافته ها و فناوری در بخش های مختلف کشاورزی و تحقق اهداف اقنصاد مقاومتی و افزایش سطح پوشش فعالیت های ترویجی و ضریب نفوذ یافته های تحقیقاتی فی مابین سازمان تحقیقات آموزش و

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.