اخبار کشاورزی

این مطلب ۳۱۲۰ بار خوانده شده

عید سعید فطر مبارک باد

عید فطر روز اول ماه شوال و از مهم‌ترین اعیاد مسلمانان است و با رؤیت هلال ماه شوال در پایان روز ۲۹ ماه رمضان و یا گذشت ۳۰ روز از اول ماه رمضان، ثابت می گردد.
نسخه مناسب چاپ

عید فطر روز اول ماه شوال و از مهم‌ترین اعیاد مسلمانان است و با رؤیت هلال ماه شوال در پایان روز ۲۹ ماه رمضان و یا گذشت ۳۰ روز از اول ماه رمضان، ثابت می گردد. روز عید فطر از جمله‌ى مناسبتهایى است که امّت اسلامى مى‌توانداز آن منتفع شود و خوشبختانه در اسلام از این مناسبتها بسیار است. این روز براىهمه‌ى مسلمانان جهان عید است؛ روزى است که مسلمانان بعد از یک ماه روزه‌دارى و عبادتو توجّه و تذّکر، با دلهایى که براى جلب رحمت و نورانیّت الهى آماده شده است، بااقامه‌ى نماز و اجتماعات گوناگون، گرد هم جمع مى‌شوند و این براى دنیاى اسلام یکفرصت است همه‌ى اعیاد و مناسبتهاى اسلامى باید این خاصیت را براى ما داشته باشد کهدلهاى ما مسلمانان را به هم نزدیک کند. امروز مسلمانان بیش از همیشه احتیاج دارندبه این‌که دلهایشان را به هم نزدیک کنند به همین دلیل این روز در بیشتر کشورهای اسلامی، تعطیل رسمی است. در اینروز، روزه گرفتن حرام و پرداخت زکات فطره بر مسلمانان واجب می شود .

معنای کلمه «فِطر» در لغت، بهمعنای روزه نبودن است که از ریشه فَطر به معنای شکافتن، ابتدا واختراع گرفته شده است . کلمه «انْفَطَرَتْ» در قرآن کریم: «إِذَا السَّماءُانْفَطَرَتْ؛آن زمان كه آسمان از هم شكافته شود » از همین ریشه است. و نیز گفته شده«تَفَطَّرَتْ» و «انْفَطَرتْ» به یک معنا است و «افطار» و «عید فطر» نیز از همینریشه است؛ زیرا روزه‌دار دهانش را در وقت مغرب و روز عید فطر بر خوردنیها وآشامیدنیها باز می‌کند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.