این مطلب ۹۴۰ بار خوانده شده
قرآن در کنار هر مرد بزرگ و قدّیسى از یک زن بزرگ و قدیسه یاد مى‏‌کند

ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن گرامی باد؛

زن به عنوان نیمى از پیکره انسانى، از مقام و منزلتى بس والا در دین مبین اسلام برخوردار است.
نسخه مناسب چاپ

قرآن در کنار هر مرد بزرگ و قدّیسى از یک زن بزرگ و قدیسه یاد مى‏‌کند. از همسران آدم و ابراهیم و از مادران موسى و عیسى در نهایت تجلیل یاد کرده است. اگر همسران نوح و لوط را به عنوان زنانى ناشایسته براى شوهرانشان ذکر مى‏‌کند، از زن فرعون نیز به عنوان زن بزرگى که گرفتار مردى پلید بوده است، غفلت نکرده است ۱.

در واقع زن به عنوان نیمى از پیکره انسانى، از مقام و منزلتى بس والا در دین مبین اسلام برخوردار است. اسلام با بطلان افکار و عقاید دوران جاهلیتِ بیش از اسلام و برخلاف برخى مکاتب مادى که به حمایت و احیاى حقوق زن برخاسته‏‌اند، مدافع و احیاگر واقعى مقام و منزلت زن است.

اسلام زن را برخوردار از پیمودن کمالات معنوى و الهى مى‏‌داند. از نظر اسلام زن از کلیه حقوق انسانى و اجتماعى برخوردار است و شخصیتى مستقل از مرد و آزاد دارد.

 از دیدگاه اسلامی؛ زن موجودی با احساس، باثبات ، محتاط، مذهبى، پر حرف‏ و رقیق القلب و تشریفاتى است. احساسات زن مادرانه است و این احساسات از دوران کودکى در او نمودار است. علاقه زن به خانواده و توجه او به اهمیت کانون خانوادگى بیش از مردان است ۲.

توجه قرآن و سنت های اسلامی به زنان به اندازه ای است که عالى‏‌ترین اسوه قابل پیروى براى انسانها به ویژه زنان، را حضرت صدیقه طاهره، فاطمه زهرا علیها السلام قرار داده است. آن حضرت، گرچه در جوانى به دیدار معبود شتافت، اما عمر پر برکت او سراسر درس زندگى است. حضرت فاطمه علیها السلام نه ‏تنها در بُعد فردى و خانوادگى نمونه کاملى براى تأسى و اقتدا به ‏شمار مى‏رود بلکه در بُعد اجتماعى و اثبات تأثیر وجودى شخصیت زن در جامعه نیز نقش مهم و اساسى داشته و شاخص مناسبى است. حضرت زهرا علیها السلام نمونه زنان آزاده‏‌اى است که به اعتقادات خود نه‏ تنها در زمان آرامش و آسایش بلکه در سختی‌ها، ناملایمات و مشکلات نیز پایبند اصول و مبانى ارزشى هستند و شجاعانه تا پاى جان از آن دفاع‏ مى‏‌کنند ۳.

پی‌نوشت‌ها:

۱) مجموعه آثار استاد مطهری، جلد ۱۹، ص ۱۳۳

۲) مجموعه آثار شهید مطهری، جلد ۱۹، ص ۱۷۸-۱۷۹

۳) فاطمه حامی ولایت، سید محمد حسین شاهرودی، جلد ۱، ص ۶ 

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.