این مطلب ۱۰۳۸ بار خوانده شده
سازمان بسیج کشاورزی ومنابع طبیعی استان هرمزگان

شهرستان میناب رتبه نخست تولید میگو در کشور را به خود اختصاص داده است

رئیس اداره شیلات شهرستان میناب، گفت: میناب برای دومین سال پیاپی با تولید ۹ هزار و ۴۷۰ تن میگو رتبه نخست تولید این محصول در کشور را بدست آورد.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش سازمان بسیج کشاورزی  ومنابع طبیعی استان هرمزگان ، خلیل حیدری افزود: در سایت های پرورش میگوی تیاب شمالی و جنوبی میناب در سال ۹۶ با سطح زیر کشت یک هزار و ۹۰۰ هکتار بالغ بر ۹ هزار و ۴۷۰ تن میگو تولید شده است که ۶۲ در صد تولید میگوی استان را به این شهرستان اختصاص داده است.

وی ، با اشاره به اینکه صنعت میگوی ایران از سال ۱۳۷۰ در منطقه کلاهی شهرستان میناب آغاز شد عنوان : شهرستان میناب همواره در صنعت تکثیر و پرورش میگو در کشور پیشرو است.

حیدری با بیان اینکه طی سال‌‌های اخیر ‌استفاده از تکنولوژیهای نوین پرورش در مزارع میگو در افزایش راندمان کار موثر بوده است، گفت: بالا بردن میزان تولید میگو در واحد سطح، بهبود کیفیت محصول، افزایش میانگین وزن میگو، کاهش هزینه‌های آماده سازی در دوره‌های بعدی پرورش میگو ‌و ‌امکان مقابله با نقاط بحرانی از طریق افزایش میانگین میزان اکسیژن در استخر از اهم مزایای استفاده از این تکنولوژی است.

این مقام مسئول، پایداری تولید، سودآوری برای تولید کننده از طریق کاهش هزینه تولید، مقاوم کردن میگو در مقابل بیماری‌ها و جلوگیری از ورود استرس‌های محیطی به میگو، از بین بردن لایه بندی شوری و دما در آب استخر پرورش میگو و بهبود ضریب تبدیل غذایی را از دیگر مزایای مهم استفاده از این تجهیزات و فن آوریها برشمرد و اذعان کرد: با پیگیری انجام شده در اداره کل شیلات هرمزگان و شیلات شهرستان میناب این مهم در حال توسعه و ترویج بیش از پیش است که خوشبختانه در حال حاضر بالغ بر ۸۰درصد مزارع پرورش میگوی شهرستان مکانیزه شده‌اند‌.

حیدری در بخشی از سخنان خود با اشاره به آغاز عملیات لایروبی  کانال های آبرسانی مزارع پرورش میگو در تیاب اظهار داشت : با پیگیری اداره کل شیلات هرمزگان و حمایت های  استاندار و سازمان مدیریت برنامه ریزی استان اعتباری بالغ بر چهل و  پنج میلیارد ریال، برای لایروبی کانال های آبرسان مجتمع پرورش میگوی تیاب شمالی و جنوبی در شهرستان میناب  تأمین شد .

وی گفت : کانال های آبرسان به حوضچه‌های پرورش میگو به شدت رسوب دارند،  و این امرباعث می شود که عملا آب در زمان‌هایی که نیاز است، از حجم آن کاسته و و میزان دبی آب کاهش یابد .

حیدری خاطرنشان کرد: همه ساله این کانال ها به دلیل بهره برداری و آب بردگی و رسوب گذاری دیواره های کانال موجب بالا آمدن رسوبات کانال‌های آبرسان وانتقال آب به حوضچه‌های پرورش میگو میگردد، و این مساله باعث می‌شود خسارات و آسیب‌های جدی به کار پرورش میگو ، تولید و بهداشت مزارع وارد شود.

وی اضافه کرد: برای رفع مشکل پرورش دهندگان میگو ، پایداری تولید و اشتغال در منطقه تاقبل از آغاز فصل تولید،لایروبی کانال های آبرسان مزارع پرورش میگوی تیاب انجام می شود.

منبع خبر:واحد اطلاعات و اخبار روابط عمومی سازمان  جهاد کشاورزی هرمزگان (http://hormozgan-agri-jahad.com/news/3936)

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.