این مطلب ۱۶۴۳ بار خوانده شده
در جلسه شورای قشر بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی مطرح شد

جلسه شورای قشر سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی

جلسه شورای قشر بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی با محوریت طرح ملی بسیج همگام با کشاورز در تاریخ ۱۲ بهمن ماه سال ۱۳۹۶ برگزارشد.
نسخه مناسب چاپ

دراین جلسه دکتر جهانسوز، مسئول محترم سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی کشور، سرهنگ پاسدار سالاری جانشین فرماندهی سپاه امام رضا (ع) در اقشار بسیج، سرهنگ پاسدار بسکابادی مسئول سازمان در خراسان رضوی، مهندس صفاکیش مسئول بررسی و تحلیل سازمان کشور، مهندس مکرم از سازمان بسیج سازندگی خراسان رضوی ، جمعی از اساتید دانشگاه فردوسی مشهد، مدیران و مسئولان بخش های دولتی و خصوصی فعال در حوزه کشاورزی و اعضای ستادی طرح ملی بسیج همگام با کشاورز و اعضای شورای مرکزی سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی حضور داشتند.

در ابتدا اعضای ستادی طرح همگام با کشاورز خراسان رضوی گزارشی از فعالیت های انجام شده طرح در سال ۱۳۹۶ در سطح استان ارائه کردند، در ادامه مهندس خراشادی زاده رییس شورای قشرسازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی به ارائه گزارشی از تصمیمات اتخاذ شده در کارگروه تخصصی طرح همگام با کشاورز خراسان رضوی پرداخت. وی پیشنهادی برای تغییر رویکرد طرح همگام با کشاورز نسبت به اجرای مدل توسعه روستایی مبتنی بر مشارکت مردم ارائه نمود.

سپس مهندس بسکابادی با اشاره به روستاهای قرارگاه جهاد اقتصادی ، به ارائه گزارشی از فعالیت های اجرا شده  طرح در این روستاهای منتخب پرداخت. وی تصریح کرد در بین ۴۰۰ شبکه تحت پوشش در سطح استان، این طرح به صورت پایلوت در ۱۶ روستا در سطح ده شهرستان خراسان رضوی برای محصولات گندم، زعفران، انار، انگور، سیب، پسته که مورد تاکید سردار نظری فرماندهی محترم سپاه امام رضا بود در حال اجرا می باشد.

سپس دکتر جهانسوز با اشاره به وضعیت اجرای طرح در سطح کشور جایگاه استان خراسان رضوی در سطح کشور را مطلوب دانست. وی به صورت نمونه به بیان چگونگی سیاست گذاری و اجرای طرح در سطح کشور روند اجرای طرح خودکفایی برنج را تاکید کرد.

در پایان تصویب شد:

۱. اساس کار در طرح همگام و طرح نمونه دکتر جهانسوز برپایه مشارکت مردم باید باشد و نقش دولت فقط حمایت و هدایت است.

۲. محور (اقتصاد کشاورزی واقتصاد روستایی ) باشد.

۳. آسیب شناسی مسائل بخش کشاورزی انجام پذیرد و به عنوان دستور کار جلسات بعدی و بررسی راهکارها قرار گیرد.

۴. به جای توسعه کشاورزی بع توسعه روستایی پرداخته شود و تکنیک تسهیل گری  در دستور کار قرار گیرد.

۵. تغییر عملکرد در ۶ محصول و روستاهای مد نظر سردار نظری فرماندهی محترم سپاه امام رضا (ع) به عنوان نمونه انجام و گزارش شود.

۶. در طرح همگام برای تغییر گرایش جوانان به تولید در روستا برنامه ریزی و فکر شود .

۷. برروی شاخص های اصلی درآمد، اشتغال و ارزش افزوده و علمی کردن کشاورزی تمرکز شود.

۸. تهیه سامانه خرید و فروش محصولات و نهاده های کشاورزی در دستور کار قرار گیرد.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
khrazavi
  • +۲۷
  • -۵۲

دکتر جهانسوز، سازمان بسیج مهندسین کشاورزی، فرماندهی سپاه امام رضا (ع)