اخبار کشاورزی

این مطلب ۱۵۳۹ بار خوانده شده

همایش کشاورزی و اقتصاد مقاومتی در خراسان جنوبی

به همت سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی خراسان جنوبی همایش کشاورزی و اقتصاد مقاومتی برگزار گردید.
نسخه مناسب چاپ

در تاریخ اول بهمن ماه ۱۳۹۶ همایش کشاورزی و اقتصاد مقاومتی با تلاش بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی خراسان جنوبی برگزار گردید.

زين العابدين جويبان، مسئول سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی استان خراسان جنوبی روز يکشنبه در همايش کشاورزي و اقتصاد مقاومتي افزود: با توجه به وضعيت اقليمي که ايجاد شده، شکاف بين آموزش و تحقيقات بخش کشاورزي و کشاورزان یکی از موانع  افزایش توليد و افزايش کمي و کيفي محصولات کشاورزي شده است. وي عنوان کرد: قابليت ها و ظرفيت هاي مغفول فراواني در استان وجود دارد که مي توان با فعال سازي اين ظرفيت ها با وجود کمبود منابع آب سبب افزايش عملکرد توليد شد. وي بسيج را پشتوانه عظيمي براي نظام اسلامي در همه عرصه ها دانست و گفت: عملي کردن موضوعات اقتصادي، اجتماعي و کشاورزي يکي از موضوعات اساسي بوده که بسيج در اين عرصه گام هاي بزرگي برداشته است. جويبان بيان کرد: سازمان بسيج مهندسين کشاورزي بازوي علمي و اجرايي سازمان جهاد کشاورزي است. وي بر اجراي طرح بسيج همگام با کشاورز در خراسان جنوبي اشاره کرد و افزود: اجراي اين طرح يکي از برنامه هاي موفق اين سازمان است که در قالب آن ۱۲۵ شبکه علمي سازي کشاورزي در استان ايجاد شده است. وي ادامه داد: در اين راستا کشاورز خبره با کارشناس حوزه کشاورزي در سطح پايگاه هاي مقاومت روستايي شرکت و راه هاي علمي کردن کشاورزي و افزايش عملکرد کمي و کيفي کشاورزي را در روستاها آموزش مي دهند. رئيس بسيج مهندسي کشاورزي خراسان جنوبي عنوان کرد: همچنين در اين زمينه پنج کانون بسيج مهندسين کشاورزي در شهرستان هاي قاين، طبس، بيرجند، نهبندان و فردوس فعال است. جويبان اضافه کرد: برنامه هاي علمي و کاربردي از طريق کانون هاي بسيج در اختيار کشاورزان قرار مي گيرد. وي با بيان اينکه بخش کشاورزي مصداق کامل اقتصاد مقاومتي است، بيان کرد: در بخش کشاورزي توليدات زراعي، باغي و دامي مختلف داريم که مي توان از اين بخش به عنوان يک بخش مولد ياد کرد. وي اظهار کرد: هزينه ايجاد شغل در بخش کشاورزي نسبت به ساير بخش ها از جمله صنعت و خدمات بسيار پايين است. وي افزود: بخش کشاورزي و دامپروري جزو صنايع پاک محسوب مي شود که مي توان با ايجاد رونق و درآمدزايي در بخش کشاورزي اشتغال عظيمي در اين حوزه ها ايجاد کنيم. وي يادآور شد: از ويژگي هاي بخش کشاورزي خراسان جنوبي به غير از محدوديت هاي آبي مي توان از ظرفيت هايي از قبيل نيروي انساني، زمين مناسب و کافي، انرژي خورشيدي و غيره استفاده کرد. وي ادامه داد: همچنين خراسان جنوبي داري مزيت هاي نسبي از جمله رتبه نخست زرشک و عناب، رتبه دوم زعفران و رتبه پنجم گل نرگس کشور را داراست.

در این همایش مسئولین و متخصصین استانی حوزه کشاورزی و دامپروری نیز به بیان مطالب مفیدی درباره فرصت های سرمایه گذاری در بخش کشاورزی ، بهینه سازی مصرف آب  و افزایش بهره وری در تولیدات دامی و باغی پرداختند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.