این مطلب ۱۷۴۴ بار خوانده شده
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی هرمزگان خبرداد

مهار کانون‌های بحران گالی در هرمزگان

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان هرمزگان از شروع عملیات اجرایی مهار دومین کانون بحرانی فرسایش خاک (گالی) استان در حوزه کندران بندرلنگه خبر داد.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج مهندسین کشاورزی هرمزگان، به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان، ابوالقاسم حسین پور اظهارکرد: شناسایی و مهار کانون‌های بحرانی گالی در زمره اولویت‌های طرح آبخیزداری و حفاظت خاک در سطح استان قرار دارد.

وی افزود: پس از تجربه موفق آبخیزداری استان در تثبیت گالی دشت گزیر بندرلنگه با بهره‌گیری از دانش بومی و انجام مطالعات کنترل گالی حوزه کندران در سطح ۲۵۸۰۰ هکتار، مهار دومین کانون بحرانی گالی در استان در دستور کار اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قرار گرفت.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی هرمزگان تصریح کرد: عملیات اجرایی مهار گالی کندران با هدف کنترل فرسایش خاک، حفاظت از اراضی و رفع مخاطرات تهدید گالی از روستای کندران و تاسیسات آن در پاسخ به مطالبات اجتماعی و برطرف کردن دغدغه‌های مردم در این زمینه در سه جبهه کاری آغاز و بصورت همزمان و توامان اجرا می‌گردد.

وی با تشریح برنامه‌های پیش‌بینی شده در طرح کنترل گالی و عملیات فازهای اجرایی مذکور افزود: کنترل سیل رودخانه گلنگو و جلوگیری از انحراف سیلاب به دشت کندران از طریق ساماندهی رودخانه و احداث سیل بند در فاز نخست، کاهش رواناب ورودی به سایت گالی با احداث بندها و تیربندهای خاکی برگرفته از دانش بومی توام با عملیات بیولوژیک و کاشت درختان مثمر و غیرمثمر محلی سازگار با اقلیم منطقه با مشارکت مردم در فاز دوم و تثبیت سایت بحرانی گالی با احداث سازه‌های کنترل گالی از پایین دست با الگوی پنجه به پاشنه و همچنین بازسازی سازه‌های قدیمی موجود در سایت با حفظ هویت تاریخی و باستانی آن با استفاده از مصالح ساروج برای نخستین بار در آبخیزداری استان در فاز سوم در دست اجراست.

حسین‌پور ضمن اشاره به نحوه شکل‌گیری و مکانسیم فرسایش گالی در تشریح گسترش گالی در استان گفت: حساسیت خاک، بارش‌های رگباری با شدت زیاد، تغییر کاربری اراضی، مهاجرت در اثر خشکسالی، رها‌سازی اراضی دیم، تخریب پوشش گیاهی، عدم مدیریت سیلاب، دخالت‌های انسانی در انحراف و تمرکز سیلاب و اقدامات عمرانی نادرست از جمله عوامل اصلی ایجاد و گسترش کانون‌های گالی در استان به شمار می‌روند که منجر به تشکیل گالی‌ها و خندق‌های عمیق به عمق یک تا ۱۰ متر با نرخ جابجایی بیش از ۳۰۰ متر در سال گردیده است.

وی تخریب اراضی، هدررفت خاک، خسارت به عرصه‌های منابع طبیعی، اراضی کشاورزی، ابنیه و تاسیسات زیربنایی، تهدید روستاها و اماکن مسکونی، رسوب‌زایی و تشدید رسوب‌گذاری در مسیل‌ها، سازه‌های آبی و بنادر را از تبعات فرسایش گالی دانست.

معاون آبخیزداری منابع طبیعی استان بالا بردن سطح آگاهی مردم نسبت به این پدیده، عدم دخل و تصرف نادرست در طبیعت، ممانعت از تخریب منابع طبیعی، جلوگیری از تغییرکاربری اراضی و مدیریت رواناب‌ها در سطح حوزه‌های آبخیز از بالادست با اجرای طرح‌های آبخیزداری بویژه سامانه‌های آبگیر باران و احیای پوشش گیاهی از مهمترین اقدامات پیشگیرانه در کنترل گالی در شرایط استان هرمزگان برشمرد.

حسین‌پور پیش بینی کرد: در صورت تخصیص منابع اعتباری موردنیاز، فازهای اجرایی سه‌گانه مهار گالی کندران در سال آینده به اتمام خواهد رسید.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.