این مطلب ۱۰۵ بار خوانده شده

بسیج جامعه کشاورزی پیشرو در هوشمند سازی کشاورزی در استان فارس

حسن شاهی مسئول سازمان بسیج جامعه کشاورزی استان فارس از هوشمند سازی کشاورزی در این استان خبر داد و گفت :همکاری بسیج با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی سبب برداشتن گامی رو به جلو جهت علمی سازی کشاورزی می باشد و می بایست در این مسیر ثابت قدم بود.همچنین وی ا
نسخه مناسب چاپ

حسن شاهی مسئول سازمان بسیج جامعه کشاورزی استان فارس گفت: استان فارس با تولید محصولات متنوع کشاورزی و دامی تامین کننده ۱۰ % از غذای کشور می باشد که با داشتن اقلیم چهار فصل و ظرفیت‌های بی نظیر و منحصر به فرد برای تولید، ویترین محصولات کشاورزی کشور محسوب می گردد. در یک سال گذشته به واسطه چالش ویروس کرونا ، بخش کشاورزی و تولیدات آن بار سنگین تامین مواد غذایی و مایحتاج مردم را به تنهایی به دوش می‌کشد

وی افزود:  بر این اساس سازمان بسیج جامعه کشاورزی به منظور افزایش میزان بهره وری تولید، نیاز مبرمی جهت پرداختن به حوزه های آکادمیک و علمی شدن کشاورزی و دامداری احساس کرد. لذا این سازمان با استفاده از ظرفیت های دانشگاهی استان فارس در دو حوزه دانشکده کشاورزی و دامپزشکی دانشگاه شیراز یک دستاورد بزرگ در حوزه جهش تولید کشاورزی را به ارمغان آورده، که راهگشای ریل‌گذاری علمی سازی کشاورزی در استان فارس می باشد.

همچنین اضافه کرد: از طرفی استفاده از ظرفیت نیروی جوان و فارغ التحصیلان دانشگاهی که هم اکنون قریب ۱۰۰۰ نفر از فارغ التحصیلان رشته کشاورزی در قالب مربیان و سفیران جهش تولید کشاورزی در سطح استان جذب و سازماندهی شده اند تا با انتقال دانش و یافته های به روز علمی و تحقیقاتی خود به آموزش کشاورزان پرداخته و شاهد افزایش بهره وری در سطح محصولات کشاورزی باشیم. لذا با ترویج این سیاست امیدواریم شکاف عملکردی بین کشاورزان پیشرو و نمونه با سایر کشاورزان با تزریق یافته های علمی و تجربی، مباحث سنتی در مراحل زراعی کاشت، داشت و برداشت و حتی پس از برداشت تصحیح شده و شاهد افزایش و ارتقا بهره وری باشیم.

در ادامه تصریح کرد : با توجه به اینکه کشاورزان ما از سواد تجربی فوق‌العاده ای در کشاورزی برخوردار هستند اما نزدیک به ۸۳ % آنها از علم و سواد آکادمیک برخوردار نیستند به همین جهت کشاورزی مبتنی بر یافته های سنتی بسیار پرهزینه است که یکی از اصول راهبردی این سازمان در موضوع جهش تولید کشاورزی، بالا بردن سطح علمی کشاورزی توسط سفیران فارغ التحصیل بسیجی کشاورزی استان فارس می باشد. در همین راستا به منظور علمی سازی و هوشمند سازی کشاورزی با بهره گیری از سامانه رصد امنیت غذایی، کلیه اطلاعات اعم از اطلاعات مربیان، بهره برداران، کشاورزان تحت پوشش، سطح تحت پوشش و اطلاعات اراضی محصول راهبردی تحت‌پوشش به تفکیک هر مربی در این سامانه مشخص گردیده و وضعیت عملکردی و اثر بخشی به صورت اطلاعات آماری دقیق در سامانه فوق ثبت می گردد که این موضوع ریل گذاری هوشمندسازی کشاورزی را در استان فارس فراهم میکند. در پایان گفت : لازم به ذکر است که به جهت بهره گیری و استفاده از تکنولوژی و دانش روز، در راستای کشاورزی علمی و مکانیزه با استفاده از پهپادهای پرنده به منظور سمپاشی و مبارزه با آفات اراضی با تعامل شرکت دانش بنیان پارک علم و فناوری، اقدامات بسیار موثری در این راستا صورت گرفته که از مزایای اجرای این طرح می توان به مدیریت هوشمند مزرعه، مدیریت زمان(با قابلیت سمپاشی یک هکتار در بازه زمانی ۱۰ دقیقه به صورت دقیق) و استفاده بهینه از سموم اشاره کرد. که لازم به ذکر است که این فناوری نوین قابلیت تشخیص قسمت‌هایی از اراضی که دچار آفت زدگی بیشتر می باشند را از طریق طیف های نوری دارد و داده های سنجش از راه دور را جهت مبارزه با آفات و بیماری ها فراهم می آورد که این موضوع در استان فارس به عنوان شاخص علمی سازی کشاورزی در حال اجرا می باشد.

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.