این مطلب ۱۳۹ بار خوانده شده

مدیریت دانش و فناوری در کشاورزی و منابع طبیعی در مصاحبه با رئیس آموزشکده فنی مهندسی و کشاورزی دهلران و عضو هیات علمی دانشگاه ایلام دکتر خیرعلی پور

مدیریت دانش و فناوری در کشاورزی و منابع طبیعی در مصاحبه با رئیس آموزشکده فنی مهندسی و کشاورزی دهلران و عضو هیات علمی دانشگاه ایلام دکتر خیرعلی پور
نسخه مناسب چاپ

کشاورزی بخش مهمی از فعالیت های تولیدی در کشور برای عرضه محصولات زراعی، باغی، و دامی است. برای دستیابی به این هدف مهم، عملیات مختلفی به صورت سنتی، دستی، نیمه مکانیزه، مکانیزه، نیمه خودکار، و خودکار در این حوزه اجرا می گردد. موفقیت در این حوزه بی شک در گرو استفاده مناسب، بهینه، و به موقع از دانش و فناوری های موجود است و برای پاسخ به نیازهای روز بشر، خلق دانش جدید، بهره گیری از فناوری های نوین، و عرضه نوآوری های کاربردی در این حوزه از قبل از تولید (آماده سازی بستر کار) تا پس از مصرف (بازیافت) ضروری می باشد.

به هر نوع روش، ابزار، وسیله، فرآیند، و سامانه ای (سخت افزاری و نرم افزاری) که در جهت خلق و ساخت کالا، ارائه خدمات، و تسلط بشر بر دانش، طبیعت، و منابع به کار برده می شود، فناوری اطلاق می شود که عامل اصلی تولید درآمد، توسعه، اقتدار، و امنیت کشور است و در بخش کشاورزی سبب تسهیل اجرای عملیات، افزایش تولید، و کاهش اثرات زیست محیطی و تخریب محیط زیست می شود. نوآوری شامل ایده نو و تازه ای است که قبلا وجود نداشته و از لحاظ کیفی از شکل های موجود متفاوت است و  دانش شامل اطلاعات سازمان یافته، تلفیقی، و یا طبقه بندي شده است و از طریق ژرف اندیشی، تبادل نظر، و یادگیري در ذهن افراد حاصل می شود که منجر به اخذ نتیجه، تصمیم گیری، و اقدام می شود. 

مدیریت دانش و فناوری حلقه‌ ارتباطی بین رشته‌های علوم پایه، فنی و مهندسی، و مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی با رشته مدیریت می باشند. مدیریت فناوری شامل برنامه ریزی، سازماندهی، هدایت، کنترل، نظارت، هماهنگی، توسعه، انتقال، و به کارگیری فناوری به منظور  محقق نمودن بهینه اهداف عملیاتی و راهبردی است و در همه مقوله های تحقیق و توسعه، طراحی، تولید، بازاریابی، اقتصادی، منابع انسانی، اطلاعات و سامانه های اطلاعاتی در هر زمینه و حوزه ای از جمله کشاورزی قابل استفاده و بهره گیری است.

مدیریت دانش فعالیتی نظام مند برای جمع آوری، ذخيره سازی، انتقال و اشتراک گذاری، و به ‌كارگيري دانش نهفته (غیرمستند) و آشکار (مستند) است. از آن جا که اهمیت دانش در یک اداره، سازمان، شرکت، کشت و صنعت، مزرعه، و ... کمتر از سرمایه مالی و فیزیکی آن نیست، تبدیل دانش غیررسمی، ذهنی، و شخصی (ضمنی) به دانش ثبت شده رسمی (صریح) هدف مدیریت دانش است تا دانش از بین نرود، به راحتی قابل دسترس باشد، به آسانی قابل استفاده باشد، و حداکثر استفاده از دانش حاصل شود.

مدیریت دانش در کشاورزی نیازمند فرهنگ سازی یادگیری و درک ضرورت کسب دانش جدید به دلیل تغییرات محلی، منطقه ای، و جهانی، پرورش فرهنگ همکاري و بهبود ارتباطات، انتخاب روش مناسب انتقال دانش، کاهش هزینه های انتقال دانش، تسهیل فرایند انتقال دانش و کاهش ایاب و ذهاب برای شرکت در کلاس های آموزشی تروجی، به کارگیری شبکه های مجازی آموزشی و پاسخ دهی به سوالات کشاورزان، طراحی برنامه های رایانه ای و اپلیکیشن های خاص برای ذخیره، طبقه بندی و در دسترس قرار دادن اطلاعات و دانش، و همچنین ایجاد بانک داده، اطلاعات، و دانش است.

به عنوان مثال اینترنت یک فناوری است که در موفقیت آموزش برای کشاورزان عزیز از طریق مدیریت دانش و دسترسی سریع به اطلاعات علمی، بهبود ارتباط بین کشاورز، مروج، و محقق، مدیریت بهینه اطلاعات، برگزاری جلسات علمی از طریق وبینار (کاهش ایاب و ذهاب و کاهش هزینه های آن) و ...  مفید می باشد. سازمان جهانی فائو از اینترنت برای جمع آوری، ذخیره، و انتشار اطلاعات (مدیریت دانش) مربوط به تولید محصولات کشاورزی بهره می گیرد. سازمان های دوست دار محیط زیست از نرم افزارهای کاربردی به عنوان فناوری مختلفی برای ارزیابی چرخه حیات محصولات مختلف کشاورزی و صنعتی بهره گرفته اند.

می توان از فناوری اینترنت و یا اپلیکیشن های رایانه ای یا تلفن همراه برای مدیریت دانش به منظور بهبود ارتباط بین سازمان جهاد کشاورزی و مراکز تحقیقاتی با کشاورزان عزیز برای آموزش بهینه آنان در خصوص افزایش تولید، بهینه سازی مصرف نهاده ها، و کاهش فرسایش خاک و تخریب محیط زیست، و کاهش انتشار آلایندگی ها به هوا، آب، و خاک کمک گرفت. به عنوان مثال، در زمینه پیشبینی سطح زیر کشت محصولات مختلف کشاورزی در سال های آتی و پیشبینی میزان وارادت و یا صادرات محصولات مختلف به منظور برنامه ریزی مناسب در کنترل قیمت محصولات کشاورزی و در نتیجه حمایت از تولید کنندگان عزیز و مصرف کنندگان محترم بهره گرفت.

یکی از فناوری های نوین در این حوزه، کشاورزی دقیق است که برای مدیریت نقطه به نقطه مزرعه از نظر خواص خاک، میزان بذر، سم، کود، و آب مورد نیاز و میزان محصولات تولیدی در کشورهای پیشرفته به کار می رود. مدیریت فناوری های مختلف قابل استفاده در کشاورزی دقیق از نظر مسائل فنی و عملیاتی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و همچنین مقوله مدیریت داده ها، اطلاعات، و دانش به دست آمده در این زمینه به منظور مدیریت نقطه به نقطه مزرعه مهم بوده و اهمیت آن ها کمتر از اهمیت سرمایه گذاری لازم برای خرید، انتقال، یا خلق فناوری ها و دانش در این خصوص نیست.  

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.