این مطلب ۱۱۸ بار خوانده شده

مصاحبه با مهندس طهماسبی رئیس بسیج مهندسین کشاورزی استان ایلام در خصوص اهمیت تنظیمات کمباین غلات

مصاحبه با مهندس طهماسبی رئیس بسیج مهندسین کشاورزی استان ایلام در خصوص اهمیت تنظیمات کمباین غلات
نسخه مناسب چاپ

مهندس طهماسبی رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاوری و  کارشناس ارشد مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی در گفتگویی در خصوص اهمیت تنظیمات کمباین بیان داشتند:  استان ایلام دارای ۶۱۹/۲۶۴ هکتار اراضی زراعی باغی و قلمستان بوده که حدود ۶۹۵/۲۵۹ هکتار از آن به کشت محصولات زراعی اختصاص دارد، بر اساس سالنامه آماری استان ایلام سطح زیرکشت با ۲۲۹/۲۰۲ هکتار به کشت غلات و محصولات راهبردی گندم ، جو ، شلتوک و ذرت دانه ای اختصاص یافته که عملکردی در حدود ۳۶۷/۶۵۱ تن از مجموع  ۸۵۰ هزار تن تولید محصولات کشاورزی داشته و این استان با سطح زیرکشت ۱۳۰۰۰ هکتار و پیش بینی برداشت ۲۵۰۰۰ تن کلزا در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ جایگاه چهارم محصول صنعتی کلزا در کشور را دارد ، که ظرفیت های موجود در بخش کشاورزی و زراعی نیازمند توجه ویژه به منظور توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در این استان و برطرف نمودن مشکلات آن جهت گذر از رویکرد سنتی به تجاری و صنعتی میباشد ، آینده پژوهی در حوزه کشاورزی استان نشان میدهد با توجه به وجود ۱۴ رودخانه دائمی با آب آورد سالانه ۵/۴ میلیارد متر مکعب آب میتواند با توسعه فناوری های کشاورزی و استفاده از مفاهیم کشاورزی دقیق و مدیریت دقیق گیاه و خاک با استفاده از پیشرفت تکنولوژی و مدیریت مناسب مصرف نهاده های کشاورزی با استفاده از سامانه های جدید و حمایت از استارت آپ های دانش بنیان این بخش شاهد صادرات محصولات کشاورزی با توجه به مرزی بودن استان و گمرک بین المللی سردار شهید سلیمانی در پایانه مرزی مهران ، ایجاد اشتغال ، ارز آوری و رفع موانع تولید و انجام پشتیبانی های لازم و تحقق شعار سال با توجه به بیانات رهبر معظم و فرزانه انقلاب اسلامی در سال ۱۴۰۰ باشیم . مشکلاتی نظیر کمبود سرمایه و سرمایه گذاری ، فروش محصولات ، وسعت کم اراضی متعلق به کشاورزان و بالا بودن اراضی کشاورزی دیم با توجه به خروج آب از مرزهای این استان، بیکاری فصلی کشاورزان و همچنین پایین بودن سطح علمی کشاورزان و ضریب مکانیزاسیون کشاورزی و فرسودگی آن نیازمند توجه جدی مسئولین کشور و سرمایه گذاران به منظور استفاده از ظرفیت های خدادادی استان است. البته وضعیت مکانیزاسیون در کشور مناسب نبوده که باید با ورود ماشین آلات پیشرفته و انجام مهندسی معکوس و بومی نمودن آن با توجه به اقلیم کشور اقدام به مکانیزه کردن تمام بخش های مختلف فعالیت های کشاورزی نظیر دام شیلات ، باغبانی و . . . نمود . متاسفانه در کشور نوسازی ماشین آلات کشاورزی و اصلاح شاخص ضریب مکانیزاسیون دارای شتاب مناسبی نبوده و دلیل آن بالا بودن هزینه خرید ماشین آلات کشاورزی و عدم اعطاء وام های کم بهره توسط بانک ها و عدم تخصیص یارانه به شرکت های مکانیزه میباشد. ضمن تقدیر از کلیه فعالان و مسئولین عرصه کشاورزی لازم است تقویت ضریب و درجه مکانیزاسیون که سبب کاهش هزینه های تولید، افزایش راحتی و جذابیت کار کشاورزی و انجام به موقع عملیات کشاورزی و افزایش تولید و بهره وری میشود، در دستور کار کلیه دلسوزان قرار گیرد.

لازم به ذکر است تقویت علمی و فنی کشاورزان و کارشناسان در حوزه بکارگیری ماشین آلات کشاورزی سبب رویکرد جدید به تولید میشود. البته ما نباید صرفا معیارمان اسب بخار در هکتار( ضریب مکانیزاسیون)  باشد چراکه انواع ادوات خاک ورزی ، کاشت ، داشت ، در حوزه دام و طیور و صنایع تبدیلی و تکمیلی و بکارگیری انواع حسگرها و رایانه ها در کشاورزی عکس های ماهواره ای و پهبادها و سیستم های نوین و هوشمند آبیاری میتواند مارا به سمت کشاورزی مدرن و افزایش تولید در واحد سطح (هکتار)  برساند.

با توجه به روند موجود اهمیت آشنایی با ماشین آلات کشاورزی خصوصا کمباین غلات میتواند سبب افزایش راندمان آن و کاهش تلفات در قسمت های مختلف ماشین برداشت غلات و افزایش عملکرد باشد.

این سازمان با توجه به اهمیت آشنایی متولیان کشاورزی با تنظیمات کمباین اقدام به آموزش ۱۵۰۰ نفر از کشاورزان و کارشناسان استان نموده است که با همکاری اداره امور فناوری های مکانیزه کشاورزی استان و همچنین کارگروه ماشین های کشاورزی ( بیوسیستم ) دانشگاه ایلام و مرکز تحقیقات کشاورزی ایلام این اقدام را به منظور آشنایی کشاورزان با ماشین آلات کشاورزی در دستور کار قرار داده و در فروردین ماه سال جاری با توجه به آغاز برداشت کلزا در مناطق جنوبی استان و نزدیک شدن فصل برداشت گندم ، جو اقدام به برگزاری کارگاه "تنظیمات برداشت کمباین غلات" در بستر فضای مجازی با استفاده از شبکه مجازی آموزش کشاورزی سازمان تحقیقات و کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی نمود، که نظر به اهمیت موضوع دوره فوق در سرفصل دوره های ملی شبکه آموزش کشاورزی قرار گرفت و دیگر هموطنان علاقه مند سراسر کشور در دوره حضور یافتند.

مطالبه کشاورزان استان از سازمان بسیج کشاورزی کاهش افت و ریزش محصول در کمباین با بالابردن دانش آنان به منظور آشنایی با تنظیم کمباین و کاهش تلفات طبیعی ریزش دانه به دلیل عدم به موقع عملیات برداشت و مدیریت مناسب و صحیح و افزایش بازده مزرعه سازمان را بر آن داشت این مطالبه را از طریق مراکز مسئول و دانشگاهی در جلسه ای طرح و پس از اعلام همکاری دستگاه ها چهارچوب لازم برای کشاورزان پیشرو و مربیان جهش تولید محصولات راهبردی مشخص شد تا بتوانند از اساتید نخبه استان بهره مند شده و در دوره شرکت نمایند به طوری که مربیان در سطح ۴۰۰ روستا تحت پوشش استان نظارت لازم را با استفاده از کشاورزان و اپراتور مربوطه بر عملکرد فنی دستگاه اعمال نمایند که این موضوع با استقبال فراوان کشاورزان و کارشناسان در استان و سراسر کشور گردید.  

براساس پیش بینی نتایج حاصل از آموزش فوق میتواند اثرات مهمی در نگاه علمی و فنی به کشاورزی داشته و برای فصول مختلف و عملیات کاشت، داشت و برداشت نسبت به کالیبره نمودن کارنده ها و دستگاه های سم پاش و کودپاش و کمباین های برداشت  به همراه داشته باشد با توجه به اهمیت تولید محصولات راهبردی و پایین بودن ضریب امنیت غذایی در این حوزه که سبب واردات شصت درصدی ذرت، هشتاد درصدی دانه های روغنی و پنجاه درصدی برنج و جو شده نیازمند توسعه آموزشها و سرمایه گذاری و حمایت و پشتیبانی از این بخش به منظور بالا بردن سطح عملکرد در واحد سطح و پشتیبانی و راه اندازی شرکت هایی به منظور توسعه مکانیزاسیون شود.

البته با پیش بینی کارت معاینه فنی کمباین قبل از شروع برداشت توسط واحدهای مکانیزاسیون که شامل بازدید و کنترل موتور، سیستم برش، کنترل واحد تغذیه، کنترل سیستم خرمن کوب، کنترل سیستم بوجاری و تمیز کننده محصول، کنترل سیستم باد و اجرای تنظیمات دقیق با توجه به نوع محصول و کمباین اما ایجاد گفتمان علمی و فنی بدون حضور کلیه کشاورزان و کارشناسان امکانپذیر نبوده و این امکان برای هیچ سازمانی جهت بسیج نیروها و دلسوزان این بخش نداشته جز بسیج مستضعفین که از نهادهای انقلابی و مردمی و از یادگاران حضرت امام راحل در انقلاب اسلامی می باشد. چرا که بر اساس اختیارات قانونی و تکلیف شرعی و انقلابی میتواند سبب هم افزایی مردم و وزارتخانه های متولی بخصوص جهاد کشاورزی باشد. امروز و در گذشته نظیر دفاع مقدس هر جا از ظرفیت های بسیج و مردم استفاده شده است سبب کارآمدی نظام و پیروزیها و موفقیت ها شده است و این تحول باید در همه نخبگان ایجاد شود که هدف اصلی دشمن ناکارآمدی نظام بوده  و با وجود اقشار تخصصی در بسیج خصوصا بسیج مهندسین کشاورزی آن نگاه پادگانی از بسیج کنار گذاشته شود و بعنوان یک نیروی سازمان یافته ی تخصصی میتواند بکارگیری شود در هر نقطه ای که انقلاب و مردم نیاز دارند حضور یابد و موانع را برداشته و پشتیبانی قوی برای کارآمدی نظام باشد. که نیازمند تدوین برنامه های کاربردی و تحولی جهت رسیدن به ایده آل ها و پوشش نارسایی ها و پاسخگویی به نیازمندیهای سازمان های دولتی با دعوت و حضور در صحنه ی بسیجیان باشد.

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.