این مطلب ۹۰ بار خوانده شده
در گفتگو با حجت الاسلام احد آزادی خواه :

در تامین نهاده‌های دامی مشکلی نداریم/عرضه ۴۵درصد از نهاده وارداتی خارج از سامانه

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه در تامین نهاده‌ها دامی مشکلی نداریم، گفت: ۱۰۰ وارد کننده نهاده دامی حداقل ۴۵ درصد محصولات وارداتی را خارج از سامانه بازارگاه توزیع می‌کنند.
نسخه مناسب چاپ

احد آزادیخواه عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به افزایش قیمت نهاده های دامی در چند وقت اخیر، گفت: قرار بود اعضای کمیسیون سفری به برخی بنادر کشور داشته باشند و از روند ترخیص نهاده های دامی بازدید داشته باشند که این کار به دلیل ممانعت ستاد ملی کرونا میسر نشد.

وی با بیان اینکه ما در حوزه تامین نهاده‌ها در کشور هیچ مشکلی نداریم، ادامه داد: حداقل به اندازه سه ماه آینده نهادهای دامی در کشور دپو شده است و کشتی ها نیز مرتب در راه هستند و نهادها جایگزین می شوند.

نماینده ملایر در مجلس با بیان اینکه مشکل کشور در نهادهای دامی در نحوه توزیع است که در این راه چند خلاء وجود دارد، عنوان کرد: در گزارشی که کمیسیون تدوین کرده و در صحن پارلمان قرائت خواهد شد به این خلأها اشاره شده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مجلس با اعلام اینکه در حال حاضر ۱۰۰ شرکت وارد کننده نهاده دامی در کشور داریم، اضافه کرد: این ۱۰۰ وارد کننده حداقل ۴۵ درصد محصولات وارداتی را خارج از سامانه بازارگاه توزیع می‌کنند که این مهمترین مسئله در ایجاد عدم تعادل در بازار است، در بخش دولتی چه دستگاه‌های متولی هستند که بخش خصوصی می‌تواند خارج از سامانه بازارگاه نهاده ها را توزیع کنند این هم مهمترین موضوع است که باید بررسی شود.

آزادیخواه درباره اینکه گفته می شود دولت ارز لازم برای ترخیص نهاده های دامی را اختصاص نمی دهد، گفت: اولویت اصلی کشور امروز تخصیص ارز برای واردات کالاهای اساسی، مواد اولیه، ماشین آلات و کالاهای اساسی است که دولت نیز در این راه اهتمام دارد.

وی ادامه داد: اخیراً گزارش‌هایی به کمیسیون ارائه شده که بانک مرکزی در روند اختصاص ارز زمان را طولانی کرده است که باعث ایجاد خلا هایی شده است که باید بانک مرکزی این اجازه را ندهد که این خلاها افزایش پیدا کند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.