این مطلب ۹۵ بار خوانده شده
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت :

سوال نمایندگان از وزیر جهادکشاورزی به دنبال توقف خط تولید صنایع پالایشی غلات

وزیر جهاد کشاورزی
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس از سوال نمایندگان از وزیر جهادکشاورزی به دنبال توقف خط تولید صنایع پالایشی غلات خبر داد و گفت: کمیسیون کشاورزی قطعا وظیفه‌ خود را در این زمینه دنبال می‌کند.
نسخه مناسب چاپ

به نقل از خبرگزاری فارس حجت‌الاسلام محمدتقی نقدعلی نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی،‌ با اشاره به تعطیلی صنایع غلات، اظهار داشت: متاسفانه در تامین نهاده‌های دامی، درصد بالایی از نهاده‌ها وابسته به واردات است یعنی تقریباً ۸۰، ۹۰ درصد و بلکه ۱۰۰ درصد به واردات وابسته است.

وی افزود: با توجه به اینکه بخشی از این نهاده‌ها مشخصاً ذرتی است که در کارخانه‌های پالایش می‌شد و تولید و بذر محصولات را دارد، صنایع هایتکی به شمار می‌رود که در این زمینه سرمایه‌گذاری شده و زمانی که واردات بهتر از این بود بحث تخصیص ارز مشکلی نداشت، این صنایع خوب می‌چرخید اما در سال‌های اخیر به دلایل مختلف در بحث نهاده‌ها،‌ آن هم نهاد‌‌ه‌هایی که با ارز ترجیحی وارد می‌شوند، به مشکل برخوردیم و در برخی زمینه‌ها در تنگنا هستیم.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه اولویت‌بندی کرده است، به نحوی که اولویت اول را تامین نهادۀ مرغداری گوشتی و تخم‌گذار قرار داده که با وجود تامین این نهاده‌ها در ماه‌های اخیر، اما باز چه تب و تابی در بازار گوشت اتفاق افتاد! بعد از آن دام سبک و سنگین یعنی مشخصاً گاو و گوسفند است که امروز ۳۰ درصد نهاده‌های آن بیشتر تامین نمی‌شود.

نقدعلی بر همین اساس اضافه کرد: این صنایعی که از نظر رتبه‌بندی در رتبه سوم تامین این اقلام قرار دارند، قاعدتاً از حیث تامین دچار مشکل هستند یعنی اگر بخواهیم مشکل را حل کنیم باید به طور اساسی پیرامون نهاده‌های دامی تدبیر کنیم، البته کمیسیون کشاورزی، منابع طبیعی و آب مکرر جلساتی را پیرامون تصمیم کلی داشته است؛ این کارخانه‌های پالایش (غلات) هم یکی از مصادیق بهره‌برداری‌کننده‌های نهاده‌ها هستند که با این چالشی که در واردات نهاده‌ها و تامین ارز نهاده‌ها وجود دارد -مشخصاً با تامین ارز ترجیحی- با چالش مواجه شدند.

وی خاطرنشان کرد: ما در حال مرور راهکارهای کوتاه‌مدت و بلندمدت بسیاری با وزارت جهاد کشاورزی بوده و پیگیر هستیم، چالش تامین و کمبود ارز یک چالش جدی و مهم است،‌ بالاخره با توجه به اینکه مقام معظم رهبری فرمودند امسال سالِ پشتیبانی و مانع‌زدایی‌ها است، به فضل پروردگار قطعاً امسال در این قصه امیدواریم گشایشی ایجاد شود با توجه به فعالیت‌های جدی که در عرصه دیپلماسیِ اقتصادی دارد اتفاق می‌افتد و قطعاً یکی از مصادیقی که کمیسیون ورود کرده و ادامه می‌دهد همین خواهد بود.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که به غیر از طرح آن در کمیسیون، سوال از وزیر نیز مطرح است یا خیر، گفت: سوال اشکالی ندارد، همکارانم سوال از وزیر را در حال دنبال کردن هستند و قطعاً نمایندگان در این عرصه ورود می‌کنند حتی در گذشته ما بحث استیضاح را مطرح کردیم که بنا به دلایلی از آن قضیه عقب‌نشینی کردیم اما این را هم باید گفت که یک مشکل اساسی در نهاده‌ها داریم که باید با همدلی و همراهی دو نهاد یعنی نهاد تقنینی و اجرا کار را دنبال کنیم.

نقدعلی بیان کرد: واقعیت این است که ما در واردات نهاده‌ها مشکل داریم، یک نکته‌ای که وجود دارد این است که ما مشکل اصلی را ارز ترجیحی می‌دانیم یعنی باز گذاشتن دست واردکننده، البته قیمت‌تمام‌شده در این زمان‌ها بالا می‌رود،‌ آن دغدغه‌ای که هم دولت و هم نمایندگان دارد این است که یک دفعه سکته‌ای به بازار وارد نشود و یک ارتقای قیمتی را نداشته باشیم؛‌ این است که این مشکل اساسی است ولی باز هم ما همانطور که نهاده‌های دامداران و مرغ‌داران این روزها به چالش افتاده است، این کارخانه‌ها هم از این قاعده مستثنی نیستند.

وی بیان کرد: البته ما در بدنه وزارت کشاورزی هم یک ضعف مدیریتی را می‌بینیم چون در بحث واردات ذرت و نهاده‌ها، بعضی واردکننده‌ها هستند که می‌توانند تهاتر کنند،‌ در صحن علنی هم گزارشی که چند روز قبل قرائت شد و ریاست کمیسیون مطرح کردند، این قصور و تقصیرها را بیان کردیم ولی اساس کار تخصیص ارز و واردات است یعنی ما تا حدی تخصیص ارز داریم و این از آن طرف حتی اگر آزاد هم کنند،‌ مگر اینکه از سازوکاری که ارز از داخل جمع نکند که بازار با کمبود شدید ارز مواجه شوند یعنی یک‌دفعه همۀ ارز به یک سمت و سویی سوق داده نشود که باقی عرصه‌ها از برخورداری از ارز تهی شوند و یک قحطی ارزی اتفاق بیفتد.

نقدعلی در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: در بعضی از روش‌های تهاتری -که به بازار ارز داخل هم ضرر تک‌جنبه‌ای وارد نکند- را پیشنهاد دادیم؛ اینها مواردی است که در حال دنبال کردن هستیم ولی کلیات

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.