این مطلب ۱۷۲ بار خوانده شده

هم افزایی سازمان بسیج جامعه کشاورزی با ادارات کل استان ایلام با موضوع تقویت بخش تعاونی های کشاورزی و دامپروری استان

هم افزایی سازمان بسیج جامعه کشاورزی با ادارات کل استان ایلام با موضوع تقویت بخش تعاونی های کشاورزی و دامپروری استان
نسخه مناسب چاپ

این جلسه روز یکشنبه مورخه ۷ دی ماه ساعت ۱۰ صبح در سالن جلسات فرماندهی محترم سپاه امیرالمؤمنین علیه السلام با ریاست معاون محترم هماهنگ کننده سپاه استان به منظور تقویت تعاونی های کشاورزی و دامپروری برگزار گردید.

در این جلسه نه محور مورد بحث و بررسی قرار گرفتند که به شرح ذیل میباشد:

ارائه راهکارهای افزایش تولید در سال جهش تولید

بررسی موانع تعاونی های تولید و شرکتهای زراعی

چگونگی ارائه خدمات تعاونی در توزیع نهاده های کشاورزی در جهت تولید بهینه

ارائه راهکار جهت تزریق اعتبار به تعاونی های کشاورزی و عشایری

رفع مشکل تعاونی های آب و خاک به عنوان محور اصلی تولید

بررسی چگونگی بازار محصولات کشاورزی و دامی در داخل و خارج از  استان

ارتباط دهی اتحادیه های تعاونی تولید با اتاق اصناف در جهت سازماندهی بازار مصرف

بررسی موانع و مشکلات تعاونی های فرآوری محصولات کشاورزی و دامی وابسته به صنایع

هماهنگی در جهت آموزش عملی و اجرایی در جهت  توانمندی اعضای تعاونی ها توسط فنی و حرفه‌ای

در خصوص محورهای طرح شده هر کدام از ادارات کل مسئول راهکارهای خود را بیان نمودند که از جمله  ادارات حاضر در این نشست هم اندیشی شامل اداره کل کار و تعاون و رفاه، اداره کل آب منطقه ای، اداره کل تعاون روستایی و عشایری، اداره کل فنی و حرفه‌ای، اتاق اصناف، سازمان بسیج اصناف استان و مدیریت صنایع جهاد کشاورزی بودند.

براساس طرح ارائه شده توسط تعاون روستایی مهندس ناصری بیان داشتند که با همکاری اتاق اصناف در ۷ نقطه استان روستا بازار ایجاد میشود که هدف آن ارائه مستقیم تولیدات کشاورزی و دامی به مصرف‌کنندگان است که دو مورد آن میوه و تره بار و ۵ مورد دیگر محصولات کشاورزی شامل عسل، گیاهان دارویی، روغن کنجد و زیتون و ... است. ایشان افزودند براساس تفاهم‌نامه با فنی و حرفه ای بیش از ۵۰۰ نفر از مدیران تعاونی ها آموزش دیده اند که ان شاالله تا پایان سال جاری تعداد دیگری از اعضای تعاونی‌ها آموزش خواهند دید وی مهمترین درخواست خود را از سازمان بسیج کشاورزی انعقاد تفاهم‌نامه و کمک مهندسین این سازمان جهت ارتقای علمی و تخصصی تعاونی های بهره برداران آبیاری در مناطق فکه و عین خوش در سطح ۵۰ هزار هکتار دانستند.

در ادامه مهندس مرادخانی معاون آب منطقه ای استان ضمن تقدیر از بسیج جامعه کشاورزی جهت هماهنگی این جلسه افزودند ده شبکه مدرن، ۹۰ شبکه نیمه مدرن و حدود ۶۰۰۰ موتور تلمبه و ۲۰۰ تعاونی پمپاژ برقی در حوزه آبیاری کشاورزی فعال هستند که در مرحله اول مربیان سازمان بسیج کشاورزی آموزش به بخشی از بهره بردارن آموزش داده اند و انشاالله انتظار می‌رود آموزش مابقی اجرا شود چرا که فقط بسیج می‌تواند این مهم را به سرانجام رساند. که البته تمرکز باید بر روی شبکه های مدرن صورت گیرد چرا که هزینه‌های زیادی صورت گرفته است.

در ادامه مهندس پیری معاون اداره کل کار و تعاون با مهم دانستن این نشست گفتند از حدود ۱۰۰۰ تعاونی ثبت شده ۶۰۰ تعاونی فعال میباشد که ده هزار شغل ایجاد کرده اند. مهمترین چالش این تعاونی ها را جزیره ای عمل نمودن آنها دانستند و افزودند که از مجموع ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده در  حدود ۵۰ میلیارد تومان تحقق پیدا نموده است.

در ادامه این نشست خانم دکتر نورآبادی از سازمان فنی و حرفه‌ای  ماموریت سازمان فنی و حرفه ای را ایجاد کسب و کار و توانمند نمودن افراد با آموزش آخرین یافته های علمی و تخصصی و همچنین آمادگی لازم جهت اعزام کارشناسان در ده مرکز شهرستان استان جهت آموزش اعضای تعاونی‌ها را دانستند.

در پایان جلسه برادر هواسیان مسؤل اتاق اصناف استان بیان داشتند این اتاق همکاری لازم جهت صدور مجوز به منظور عرضه مستقیم کالا از تولید به مصرف‌ را توسط تعاونی‌ها صادر خواهد کرد و هر گونه حمایت را از کم شدن فاصله قیمت تولید کننده و مصرف کنندگان را بعمل خواهند آورد.

در پایان سرهنگ نصرالهی معاون هماهنگ کننده سپاه امیرالمؤمنین علیه السلام  ضمن گرامیداشت ایام فاطمیه و یاد و خاطره شهادت سردار دلها حاج قاسم سلیمانی و اربعین دانشمند شهید فخری زاده و حماسه ۹دی روز بصیرت و پیوند امت با ولایت افزودند الحمدالله ظرفیتهای موجود در سازمان بسیج جامعه کشاورزی بسیار زیاد بوده و تداوم این جلسات می‌تواند سبب تحقق شعار سال یعنی جهش تولید برای هر سال ما شود. و خواستار استفاده از توانمندی‌های این قشر دانش محور و تخصصی توسط مدیران محترم کل شدند در پایان مقرر گردید این جلسات تداوم و در شهرستان ها با حضور ادارات شهرستانی اجرا شود.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.