این مطلب ۱۸۷ بار خوانده شده

حمایت سازمان بسیج جامعه کشاورزی استان ایلام از شبکه‌های تعاونی روستایی و عشایری

در جلسه رئیس سازمان بسیج جامعه کشاورزی استان ایلام با مدیر کل تعاون روستایی و عشایری استان ایلام راهکارهای حمایت بسیج کشاورزی از تعاونی های روستایی و عشایری بررسی گردید
نسخه مناسب چاپ

در این نشست که روز دوشنبه  یکم دی ماه ۹۹ از ساعت ۸ صبح به مدت دو ساعت با حضور شورای سازمان بسیج کشاورزی در محل دفتر مدیر کل تعاون روستایی استان ایلام برگزار گردید، مهندس طهماسبی بیان داشتند که بخش تعاون در کنار بخش  خصوصی و  دولتی موفقیت‌های چشمگیر در حوزه‌ اقتصاد روستایی و  عشایری داشته که ازجمله این موفقیتها میتوان به تشکیل تعاونی های پمپاژ، مکانیزاسیون کشاورزی، اتحادیه تعاونی های دامداران و زنبورداران و ... اشاره نمود. ایشان عضویت و تحت پوشش قرار گرفتن بخش اعظمی از بهره برداران حوزه کشاورزی و عشایری را به عنوان بیشترین جامعه هدف، در این تعاونیها نسبت به بخش های دیگر را فرصتی برای تحقق جهش تولید و عدالت در جامعه دانستند.

 

در ادامه این جلسه مهندس ناصری مدیر کل محترم تعاون روستایی و عشایری استان ایلام ضمن تقدیر از همکاری بسیج، در راستای حمایت از تعاونی های روستایی و عشایری افزودند انتظار می‌رود جلسات مکرری با حضور مسئولان بنیاد تعاون بسیج و فرماندهان سپاه و بسیج به منظور همکاری و تعامل برگزار شود.

ایشان در ادامه افزودند که حدود ۴۰ هزار بهره بردار کشاورزی و عشایری در قالب حدود ۲۰۰ اتحادیه تعاونی فراگیر سازماندهی شده اند که از این تعداد فقط  ۵۳ شرکت تعاونی مربوط به حوزه آب و خاک میباشد.  ایشان بیان داشتند با استفاده از تشکل های تعاونی ما توانستیم، بیش از دو برابر نیاز استان، گوشت قرمز و حدود چهار برابر نیاز استان، مرغ تولید کنیم و همچنین در حوزه محصولات راهبردی مثل کلزا ،گندم و...  نیز بالاتر از نیاز استان تولید داشته ایم به طوری که تعاونی های تولید بذر استان، بذور مورد نیاز استان‌های هجوار را نیز تهیه کرده اند.

مهندس ناصری همچنین افزودند از جمله برنامه های در دست اجرا در شبکه های تعاونی استان، توسعه کشت های قراردادی چغندرقند، پنبه، کلزا، گیاهان دارویی و .. میباشد تا بتوان خوراک صنایع وابسته تامین گردد.

ایشان مهمترین ماموریت تعاون روستایی را تدوین، مدیریت و اجرای مجموعه ای از نظامهای بهره برداری در حوزه کشاورزی دانستند که وظیفه هدایت، حمایت و نظارت از این حوزه را برعهده دارد.

در ادامه دکتر رضایی مسؤل سازندگی و کارآمدی سازمان بسیج کشاورزی استان ایلام بیان داشتند که با دعوت از شرکت های وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و بسیج و سرمایه گذاران سراسر کشور، میتوان با توجه به ظرفیتهای موجود استان مجتمع‌های کشت و صنعت در حوزه دامپروری و کشت چغندر قند  ایجاد نمود که نیازمند اطلاع رسانی و ریل گذاری بخش تعاون روستایی و حمایت وزارت جهاد کشاورزی است.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.