این مطلب ۲۲۱ بار خوانده شده

مصاحبه با دکتر اسماعیلی عضو بسیج کشاورزی استان ایلام و مسئول تیمهای جهادی باغبانی

مصاحبه با دکتر اسماعیلی عضو بسیج کشاورزی استان ایلام و مسئول تیمهای جهادی باغبانی
نسخه مناسب چاپ

دکتر اسماعیلی فارغ‌التحصیل رشته باغبانی و رئیس معاونت تحقیقات باغی مرکز تحقیقات کشاورزی استان ایلام میباشد و مسئول معاونت جهاد علمی سازمان  بسیج کشاورزی استان و مسئول تیم های جهادی باغبانی میباشند . وی برخلاف بسیاری از مدیران پشت میزنشین با روحیه جهادی در میان باغداران حضور یافته و ضمن ترویج آخرین یافته های تحقیقاتی در حوزه باغی بدون هیچگونه تکبری دست کشاورزان را گرفته و آموزش های هرس، چالکود و ..  را به آنها نشان میدهد و بدون هیچگونه چشم داشتی در مرزی ترین روستاها حضور دارند متن زیر توضیحات دکتر در خصوص وضعیت باغبانی استان و حضور ایشان در اردوهای جهادی میباشد.

استان ایلام با وجود بارندگی های سالیانه مناسب دارای رودخانه های دائمی و اختلاف ارتفاع از سطح دریای متفاوت استان دارای میکروکلیماهای مختلفی می باشد که شرایط را برای رشد درختان گونه گرمسیری، نیمه گرمسیری و معتدله (سردسیری) فراهم نموده است. در سالهای اخیر به همت سازمان جهاد کشاورزی (مدیریت باغبانی) سایت های باغی در نقاط مختلف استان احداث شده است که نقش مهمی در اقتصاد خانواده ها  و ایجاد اشتغال ایفا نموده اند.  از طرفی این سایتهای باغبانی نقش موثری در حفظ گونه های جانوران، نگهداری آبهای زیر زمینی و حفظ خاک و... دارا می باشند. از آنجایی که عمده بهره برداران این بخش فاقد علم کافی باغداری و تکنیک های  بروز شده  باغبانی می باشند، محصول تولید شده آنها فاقد کیفیت مناسب بوده و قابل رقابت با محصولات باغداران نقاط دیگر کشور نیست. در جهت تولید محصول با کمیت و کیفیت بهتر و قابل ارائه در بازارهای کشور، سازمان جهاد کشاورزی (مدیریت باغبانی و مدیریت ترویج) برنامه های آموزشی خود را به این بخش ارائه نموده و نتایج قابل قبولی کسب نموده است. در سالهای اخیر با تشکیل سازمان بسیج مهندسین کشاورزی  بخش های مختلف این سازمان به همت مجموعه فارغ التحصیلان و نیروهای متعهد و متخصص تشکیل و فعالیت خود را در زمینه های مختلف کشاورزی زراعت، باغبانی، مکانیزاسیون و ... آغاز نمودند. سازمان بسیج مهندسین همواره دغدغه این بخش مهم کشاورزی را دارند که در تولید ملی کشور و بهتر شدن اقتصاد خانواده های باغداران نقش آفرینی می کنند که این مهم در حال اتفاق افتادن می باشد. در همین راستا برنامه هایی تدوین شده، در مناطق مختلف استان که دارای باغات عمده و در حال توسعه می باشند انجام گرفت که با شناسایی باغداران، آموزش های لازم هم راستا با برنامه های سازمان جهاد کشاورزی در قالب برنامه آموزشی در سطح باغات اجرا گردید. برنامه هایی مانند مدیریت باغات انگور (بهداشت باغ، هرس، تغذیه، هرس سبز، مبارزه با بیماریهای قارچی، برداشت و بسته بندی و مدیریت بعد برداشت باغات) در شهرستان ایلام، ایوان، ملکشاهی، چرداول و دهلران، همچنین برنامه پیوند پسته و نگهداری بعد از پیوند شهرستان ایلام (بخش سیوان) مدیریت باغات هسته دار (هلو، زردالو و...) وگردو  (تغذیه،هرس، مبارزه با آفات و بیماریها و برداشت محصول) انجام گردید. در بخشی از این برنامه ها به همراه رئیس بسیج مهندسین استان جناب سرهنگ طهماسبی در فصل گذشته زراعی برنامه هرس، تغذیه و بهداشت باغات در منطقه زرین آباد (روستای زالوآب) با اجرای کلاس یک روزه برای باغداران اجرا گردید. برنامه های مدیریت باغات هسته دار و گردو در شهرستان ایلام و همچنین برنامه های مدیریت آبیاری، هرس و تغذیه بعد پیوند، در باغات پسته پیوند شده در بخش سیوان در معیت حاج آقا علی محمدی نماینده محترم ولی فقیه در سپاه استان و سرهنگ طهماسبی رئیس محترم بسیج مهندسین استان برای باغداران اجرا گردید. این برنامه ها در شهرستانهای مختلف استان اجرا گردید و نتیجه این امر در مناطق مختلف انجام شده داشتن محصول با کمیت و کیفیت بالا بود. اجرای این برنامه ها در قالب آموزش کارشناسان و مربیان این بخش، توسعه باغات در اراضی شیبدار، توسعه کاشت گیاهان داروئی، مدیریت مناسب باغات، احیای باغات قدیمی، اجرای برنامه های پیوند و... از برنامه های این سازمان می باشد که همچنان تداوم دارد.

قابل ذکر است که دکتر اکبر اسماعیلی محقق علوم باغبانی، دارای دکترای علوم باغبانی با گرایش میوه کاری، فارغ التحصیل  از دانشگاه تهران و علوم و تحقیقات تهران،متولد ۱۳۵۷ مجری چندین طرح ملی و استانی در زمینه محصولات باغبانی (زیتون،پسته، بادام،) مجری طرح بهره وری آب در محصولات انگور،پسته و بخش محصولات باغی سامانه گرمسیری و رودخانه های مرزی استان ،عضو نخبگان و پژوهشگران بنیاد شهید و امور ایثارگران استان، کارشناس مسئول علوم زراعی باغی در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان ایلام می باشند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.