اخبار کشاورزی

این مطلب ۱۹۳ بار خوانده شده

افزایش قیمت جهانی هشدار جدی به اصلاح خرید تضمینی گندم درداخل

افزایش ۷ دلاری قیمت گندم در بازارهای جهانی زنگ هشدار برای اصلاح خرید تضمینی گندم را به صدا در آورد.
نسخه مناسب چاپ

 قیمت گندم در بازارهای جهانی ۷ دلار افزایش یافت و این زنگ خطری به مسئولان داخلی است که اگر قیمت خرید تضمینی گندم را اصلاح نکنند، مجبور می شوند قیمت‌های خیلی بیشتر از آنچه که از کشاورز داخلی می‌خرند به جیب کشاورز خارجی بریزند. 

آخرین قیمت گندم در بازارهای جهانی حاکی از این است هر بوشل گندم با ۷ دلار افزایش به ۶۲۵.۲۵ دلار معامله شده است. 

دولت نرخ خرید تضمینی سال آینده گندم را ۴ هزار تومان تعیین کرده است به گفته کارشناسان این قیمت آن قدر پایین است که نمی‌تواند کشاورزان را به کشت در سال آینده ترغیب کند. 

احمد حسینی فلاحی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به خبرنگار فارس گفت: «تعیین نرخ ۴ هزار تومانی برای خرید تضمینی گندم قطعاً باعث واردات و قاچاق تولیدات داخلی به کشورهای همسایه خواهد شد.» 

وی در عین حال گفت:‌ «قیمت گندم در کشورهای همسایه دو برابر قیمت این محصول در داخل است.» 

کارشناسان به بالا بودن هزینه‌های تولید هم اشاره‌ای می‌کنند که رمقی برای کشاورزان نگذاشته است و اگر دولت نرخ مناسبی تعیین نکند، کشاورزان قادر به ادامه تولید نخواهند بود. 

یکی دو ماه پیش دولت ارز دولتی واردات کود را حذف کرد و نرخ‌های جدید کود شیمیایی را برای تحویل به کشاورزان پنج تا ده برابر افزایش داد و به گفته تولیدکنندگان، هزینه‌های زیادی به کشاورز تحمیل شده است.

در حال حاضر نمایندگان مجلس، کارشناسان تأکید دارند که دولت درباره نرخ خرید تضمینی گندم تجدیدنظر کند. قیمتی که دولت تعیین کرده است بسیار کمتر از رقم پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی و نیز پیشنهاد تشکل‌های تولیدی است، وزارت جهاد کشاورزی رقم ۵ هزارو ۵۰۰ تومان در هر کیلو را برای خرید گندم پیشنهاد داده بود. 

گندم یک محصول استراتژیک است و نه تنها در امنیت غذایی کشور بلکه در مراودات سیاسی کشورها هم تأثیرگذار است. کشورهای بزرگ از غذا به عنوان ابزار زور و قدرت استفاده می‌کنند.

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.