این مطلب ۲۰۹ بار خوانده شده

برگزرای سومین جلسه هیئت اندیشه ورز کانون بسج جامعه کشاورزی شهرسنقر

کلزا، گوجه فرنگی و سیب زمینی محصولات زراعی با ریسک بالا ی شهرستان سنقر
نسخه مناسب چاپ

پس از تلاوت آیاتی از کلام وحی در ابتدا در خصوص تولیدات محصولات زراعی پرریسک مطالبی ارائه گردید سپس محصولات کلزا، سیب زمین و گوجه فرنگی به عنوان محصولات زراعی پرریسک شناسایی و درخصوص هریک نکاتی بیان شد. از جمله اینکه؛ کلزا به عنوان یکی از محصولات راهبردی داری ریسک بالایی می باشد به عنوان مثال درسال های اخیر وجود آفت سنک کلزا که در زمان گلدهی ظاهر می شود خسارات فراوان به مزارع کلزا وارد می کند همچنین با توجه به هزینه های بالای کشت این محصول قیمت تضمینی خرید آن نیز می بایست در حدی باشد که جبران ریسک کشت را نماید.

در محصول سیب زمینی نیز شهرستان سنقر در سال های اخیر جایگاه ویژه ای در کشت این محصولات زراعی دارد اما عدم وجود انبارهای نگهداری، قیمت پایین این محصول در زمان برداشت و هزینه های بالای تولید درصد ریسک کشت سیب زمینی را بالا برده است.

در محصول گوجه فرهنگی یکی از محصولات با ریسک بالا می باشد هزینه بالای تولید و همچنین وجود آفت و بیماری های متعدد یکی از دلایل ریسک پذیر بودن این محصول است و علاوه بر آن در سال های اخیر متاسفانه کارخانه های رب گوجه فرنگی استان نیز از انعقاد قرارداد با کشاورزان این شهرستان خودداری می کنند که این امر باعث کاهش سطح زیر کشت شده به صورتی که کشاورزان گوجه کار مجبور هستند محصول خود را به بازارهای آزاد ارائه دهند که دچار ضرر فراوانی می شوند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.