اخبار > قنات به سبب ضعف آموزش و شیوه های مدیریتی گذشته دچار فروپاشی شده است
 


  چاپ        ارسال به دوست

مسوول بسیج مهندسین کشاورزی خراسان رضوی :

قنات به سبب ضعف آموزش و شیوه های مدیریتی گذشته دچار فروپاشی شده است

محمد بسکابادی گفت: مساله قنات به دلیل شیوه های مدیریتی گذشته دچار فروپاشی شده است. لذا مسوولان و نمایندگان مجلس و نخبگان دانشگاهی به قنات بیش از گذشته توجه داشته و تمهیدات لازم را در نظر بگیرند.

به گزارش سازمان بسیج مهندسین کشاورزی محمد بسکابادی مسوول بسیج مهندسین کشاورزی خراسان رضوی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری بسیج، اظهار داشت: با توجه به اینکه قنات برخوردار از نظام مهندسی دیرپا و تکوین یافته در سده های طولانی بوده است و تمامی ابعاد و رشته های فنی نظیر معماری، زمین شناسی، هیدرولیک سازه و ... را شامل می‌شده است. نقش و کارکرد آن  و در طول تاریخ بر کسی پوشیده نیست.

وی با بیان اینکه قنات ، تکنیکی است که با فرهنگ و تمدن بخش های مهمی از جهان و کشور ما آمیخته شده است افزود:  قنات در دوره زمانی کنونی  به عنوان نمادی از هویت فرهنگی و اقتصادی و کشاورزی قلمداد می‌شود. ولی متاسفانه با گذشت زمان، بدلیل عدم آموزش ها و فرهنگ سازی های لازم، بسیاری از نظام های مدیریت سنتی از هم گسیخته شده و جای خود را به نظام های مدرن داده اند. از اینرو انتظار می‌رود که مسوولان و نمایندگان مجلس و نخبگان دانشگاهی به قنات بیش از گذشته توجه داشته و تمهیدات لازم را در نظر بگیرند.

مسوول بسیج مهندسین کشاورزی خراسان رضوی در خاتمه افزود: مساله قنات نیز در این میان مستثنی نبوده و به سبب ضعف آموزش  فرهنگ سازی بهینه و شیوه های مدیریتی گذشته دچار فروپاشی شده است. لذا به نظر می‌رسد مبحث قنات به عنوان مبحث علمی و اقتصادی مورد توجه قرار بگیرد. این در حالی است که در دوران خشکسالی که کشورمان به در آن به سر می‌برد نقش قنات امری ضروری بوده و عامل موثری درپیاده سازی اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شود.


١٥:٢٤ - شنبه ٨ مهر ١٣٩٦    /    عدد : ٤٣٠٦٣    /    تعداد نمایش : ١١١خروج