اخبار > صرفه‌جویی ۱۸ میلیارد متر مکعبی آب در بخش کشاورزی
 


  چاپ        ارسال به دوست

معاون وزیر کشاورزی

صرفه‌جویی ۱۸ میلیارد متر مکعبی آب در بخش کشاورزی

به گزارش سازمان بسيج مهندسين کشاورزي و منابع طبيعي، علیمراد اکبری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: سهم واقعی بخش کشاورزی از آب مصرفی کشور حدود ۶۰ درصد است و به نظر می رسد ابزار اندازه‌گیری آب، کنتور حجمی برای بخش کشاورزی و آب در شبکه های فرعی به بخش کشاورزی باید از سوی وزارت نیر انجام شود تا تا میزان دقیق آب مصرفی در بخش کشاورزی مشخص شود.

وی افزود: طی سال‌های گذشته راندمان آب و بهره وری آبیاری از ۳۴ به ۴۳ درصد رسیده است که به ازای هر درصد افزایش دو میلیارد متر مکعب آب صرفه جویی می شود و برای برنامه ششم توسعه ۱۱ میلیارد متر مکعب آب صرفه جویی خواهد شد.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: سالانه بخش اعظمی آب از کشور خارج می شود که می توان به ریختن ۱۱ میلیارد متر مکعب به دریای خزر، خروج حدود چهار میلیارد متر مکعب در جنوب کشور و از طریق خوزستان و خروج حدود سه میلیارد مترکعب آب از بوشهر و بندرعباس به دریای عمان اشاره کرد. همچنین تبخیر پشت سدها و شبکه ها و آبی که خارج از فصل کشت و تولید و برای تولید برق رهاسازی می شود را نیز به حساب کشاورزی می گذارند که این محاسبه درست نیست و به کشاورزی ربطی ندارد.

اکبری تصریح کرد: با نشست ها و نگاه مثبتی که وجود دارد جلسات هماهنگی هر دو هفته یکبار بین دو وزارتخانه برگزار می شود اما هم اکنون فضا به گونه‌ای است که تفکرات و دیدگاه‌های دو وزارتخانه در این زمینه به هم نزدیک‌تر شده است و همه باید دست به دست هم دهیم تا آب کشور را مدیریت کنیم و دو وزیر جهاد کشاورزی و نیرو عزم شان را برای رسیدن به این هدف جزم کرده اند.

وی گفت: میزان آب های موجود را در هر سال که حدود ۱۰۰ میلیارد مترمکعب است را محاسبه می کنند و آب شرب و صنعت که مشخص است را از میزان کل کم می کنند و باقیمانده آن را به پای بخش کشاورزی می‌ریزند در حالی که این نوع محاسبه اشتباه است و پارامترها و معیارهای بسیاری وجود دارد که در محاسبات باید مد نظر قرار گیرد.


٠٩:٥٤ - چهارشنبه ٢٢ دی ١٣٩٥    /    عدد : ٣٥٢٣٢    /    تعداد نمایش : ١٨٥خروج